Żłobek w Osjakowie jako jedyny w powiecie wieluńskim został utworzony z programu „Maluch plus”. Gmina dzięki temu pozyskała kwotę pół miliona złotych, jednak gdyby nie wsparcie z Regionalnego Programu Operacyjnego w wysokości półtora miliona złotych, inwestycja nie miałaby miejsca. Nowoczesnym obiektem cieszy się już 25 najmłodszych dzieci w wieku do trzech lat. Dziś odbyło się oficjalne i uroczyste otwarcie długo wyczekiwanej placówki.
Pieczę nad jego dobrym funkcjonowaniem w rodzinnej atmosferze będzie mieć obecna dyrektorka przedszkola, Elżbieta Muszyńska:
Witam bardzo serdecznie każdego z osobna i wszystkich razem, jako przyjaciół naszego skromnego i pięknego żłobka. Cieszę się, że zaszczycili nas państwo swoją obecnością. Jesteśmy w tym miejscu już od 3 lutego. Przecieramy szlaki, uczymy się od siebie, staramy się wywiązywać ze swoich obowiązków jak najlepiej. Przed nami wiele niewiadomych, wiele pytań, ale myślę, że wspólnie z moimi pracownikami, z wykwalifikowaną kadrą na pewno sobie ze wszystkimi problemami poradzimy. Dla mnie to dzisiaj taki uroczysty i wyjątkowy dzień. Myślę, że uśmiech, zadowolenie rodziców, którzy każdego dnia odbierają dzieci, jest wystarczającą nagrodą za to, co staramy się tutaj robić (…). Staramy się, jak tylko możemy, żeby ten nasz żłobek był radosny i spełniał oczekiwania najmłodszych dzieci, bo te najmłodsze dzieci to wyjątkowe dzieci. Przedszkole to światek dla dzieci od trzech latek, natomiast to miejsce jest to światek przecudowny, słodki i najcieplejszy światek dla dzieci do trzech latek. Ten światek, gdzie dzieci są, te najmniejsze, zabrane rodzicom spod serca, to musi być rzeczywiście wyjątkowy, najcieplejszy i najsłodszy. Będziemy robić wszystko, żeby takim światem się okazał.
Myślę, że to jest bardzo ważne, żeby stwarzać warunki dla rodziców, dla mam, żeby mogły bez żadnych obaw dać pod opiekę swoje pociechy i mogły realizować swoje plany, marzenia i zamierzenia życiowe – mówi Jarosław Trojan, wójt gminy Osjaków. – Cieszę się ogromnie, że my, jako gmina Osjaków, możemy pokazać, że można (…) W tych wszystkich działaniach wspiera nas poseł Paweł Rychlik, dzięki życzliwości, dzięki wsparciu i zrozumieniu pana wojewody, Zarządu Województwa Łódzkiego mogliśmy ten montaż finansowy w taki sposób przygotować, żeby naszą gminę było stać na realizację tego przedsięwzięcia. To jest kwota ponad 2 miliony 300 tysięcy złotych. Dzięki takiemu montażowi finansowemu mogliśmy to marzenie przekuć w realny obiekt, który będzie służył dzieciom, mamom, młodemu pokoleniu. Mam nadzieję, że dzięki temu młode pokolenie na terenie naszej gminy będzie miało dobre warunki stworzone do życia, do rozwoju, do zaangażowania w działalność zawodową i publiczną, naszą – gminną.
Gmina otrzymała również dotację w kwocie 900 tysięcy złotych na część kosztów funkcjonowania żłobka przez okres 2 lat. Dzięki temu rodzice będą płacić mniejszą kwotę za pobyt dziecka w tym obiekcie.
Pokazujemy, że można tworzyć jednakowe szanse, czy się mieszka w mieście wojewódzkim, powiatowym, czy w miejscowości gminnej, czy na wsi – podkreślał Karol Młynarczyk, wicewojewoda łódzki. – Pokazywanie, że jak się wspólnie działa, czyli rząd i samorządy, bo tutaj także Urząd Marszałkowski, ale główna zasługa samorządu gminnego, to można zrobić tak piękne rzeczy, jak tutaj. To tworzenie szans, to mamy i tatusiowie mogą wrócić do pracy, mogą się realizować zawodowo, wiedząc, że ich dzieci są bezpieczne, że w tak pięknych warunkach spędzają czas i czekają na przyjście rodziców. Życzę następnych pięknych inwestycji takich, jak ta i z takim finansowaniem, żeby ta część gminna była jak najmniejsza. Znakomicie się to udało. Teraz jestem spokojny, że te inwestycje będą, bo widzę, że pan wójt kieruje się dewizą, którą ja bardzo lubię, że zwycięzcy nie rezygnują, a rezygnujący nie zwyciężają.
Ten proces inwestycyjny, który rodził się w głowach decyzyjnych, to ogromne, jak na skalę gminy, przedsięwzięcie – mówi Paweł Rychlik, poseł na Sejm RP. – To mnóstwo materiałów budowlanych, mnóstwo cegieł. Ja może i mogłem tutaj jedną cegiełkę podnieść, ale reszta tego procesu, tej inwestycji to przede wszystkim trud i wysiłek pana wójta i zgodnej pracy rady gminy oraz oczywiście zaplecza administracyjnego i urzędniczego, czyli pani wicewójt, pana sekretarza, tych wszystkich, którzy pracowali w różnych wydziałach, żeby dzisiaj to miejsce zostało oddane do użytku. To ogromny sukces, ponieważ ten montaż finansowy wskazuje na pomysłowość, zaradność, kreatywność władz Osjakowa. Jest to pierwsza placówka na terenie powiatu wieluńskiego, włączając w to Wieluń, gdzie wykorzystane są środki z programu rządowego „Maluch plus”. (…).
Na zakończenie uroczystości wszystkich gości zaproszono na słodki poczęstunek.