W piątek w budynku Zespołu Szkół nr 3 im. Mikołaja Kopernika w Wieluniu miało miejsce uroczyste otwarcie ekopracowni. Jak na wstępie mówił dyrektor placówki, Mariusz Wróbel, zadanie udało się zrealizować dzięki m.in. pozyskanym środkom zewnętrznym:
Ekopracownia powstała dzięki dofinansowaniu w wysokości blisko 60 tysięcy złotych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi w ramach konkursu „Nasze ekologiczne pracownie” oraz dzięki współfinansowaniu Starostwa Powiatowego w Wieluniu. Całkowity koszt zadania, czyli modernizacji, zakupu pomocy dydaktycznych i sprzętu to kwota 82 tysiące złotych. W ramach pozyskanych funduszy udało nam się gruntowanie wyremontować salę dydaktyczną i dostosować do najnowszych standardów. Zakupiono nowoczesny sprzęt i pomoce dydaktyczne. Jako dyrektor jestem przekonany, że praca uczniów z funkcjonalnymi, nowoczesnymi pomocami dydaktycznymi zwiększy ich zainteresowanie otaczającym ich światem.
Krzysztof Dziuba wicestarosta powiatu wieluńskiego:
Każda taka uroczystość oddania czegoś nowego w szkołach powiatu wieluńskiego to jest dla nas ogromna radość, bo taki też stawialiśmy sobie cel na początku tej kadencji, która powoli dobiega końca, żeby poprawiać infrastrukturę w szkołach, żeby tworzyć jeszcze lepsze warunki dla naszej młodzieży i przy współpracy ze szkołami również z Samorządem Uczniowskim, Radą Rodziców udaje nam się to robić. Jest to kolejny dowód, że warto się starać i warto korzystać z tych możliwości, które gdzieś na zewnątrz zostają tworzone i tylko dać ten wkład własny. Gdybyśmy mieli robić takie inwestycje tylko ze swoich środków to była by pewnie jedna pracownia zrobiona w skali roku, a tak mamy ich kilka (…). Pan dyrektor się nie pochwalił, ale już jest przygotowywany kolejny projekt na kolejną ekopracownię w szkole.
Cezariusz Mostowski, dyrektor delegatury Kuratorium Oświaty w Łodzi z siedzibą w Sieradzu:
Bardzo się cieszę, że mogę być tu już po raz kolejny i oglądać rozwiązania ekologiczne, jakie stosuje szkoła. Cieszę się, że będzie ciąg dalszy. Ciągle mam taki niedosyt, że ciągle robimy za mało w dziedzinie ekologii i mam nadzieję, że młodzież ucząc się we wspaniałych warunkach, znajdzie takie rozwiązania, takie sposoby, aby zapewnić rozwój zrównoważony, ekologiczny naszego środowiska, że my, jako dorośli będziemy spokojni o losy następnych pokoleń.
Justyna Koper, przewodnicząca Rady Rodziców:
Ja jestem rodzicem, który uwielbia obserwować rozwój młodzieży. Obserwowanie młodych ludzi zawsze jest dla mnie wielką inspiracją. Gdy dowiedziałam się, że w szkole powstała inicjatywa, że szkoła postawiła na kolejny rozwój bardzo mnie to ucieszyło.
Po oficjalnej części uczniowie i zgromadzeni goście mogli wysłuchać wykładu dr. hab. Łukasza Przybyłowicza „Mój Madagaskar – motyle, lemury i życie w drodze”.
Posłuchaj relacji: