Wszystkie szkoły i placówki oświatowe mają wstrzymane zajęcia dydaktyczne i wychowawcze, funkcjonują zgodnie z wdrożonymi zmianami prawnymi oraz zaleceniami Ministerstwa Edukacji Narodowej. Nauczyciele rozliczają się ze swej pracy przed dyrektorami szkół, a oni z kolei przed organem prowadzącym jakim jest na przykład dla szkół ponadpodstawowych starostwo powiatowe.
Z kadrą kierowniczą szkół utrzymujemy stały kontakt, poprzez e-mail, telefon, skype. Każdego dnia konsultujemy bieżące problemy i planujemy kolejne działania, dyrektorzy informują nas na bieżąco o sytuacji w palcówkach – mówi starosta powiatu wieluńskiego, Marek Kieler – Nie tylko realizujemy bieżące działania, ale zastanawiamy się nad problemami i ich rozwiązaniem, które przed nami. Jest to między innymi planowanie nowego roku szkolnego, egzaminy maturalne, egzaminy z przygotowania zawodowego itd. Ale w tej chwili nie czas, aby o tym mówić, teraz najważniejszym jest to, jak siebie i uczniów zmobilizować, aby z możliwie jak najmniejszymi stratami przetrwać ten trudny czas. Aby móc wrócić do normalnej pracy i stwierdzić, że udało nam się zdać swego rodzaju obywatelski sprawdzian.
Starosta mówił nam w rozmowie, że w zakresie braków sprzętu komputerowego dyrektorzy nie zgłaszali większych problemów. W pojedynczych przypadkach dodatkowo udostępniają uczniom sprzęt komputerowy będący w dyspozycji szkół, często sięgając po zapasy starego sprzętu i na bieżąco go przystosowując do potrzeb uczniów przez szkolne kadry informatyków.