Dzieci i młodzież z kół artystycznych Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury i Sporty w Wieluniu we wtorek wystawili spektakl „Śpiewogra ludowa”, przygotowany m.in. w oparciu o pieśni z regionu wieluńskiego. Zrobili to z przytupem! Do historii przejdzie fantastyczny duet muzyczny w wykonaniu Jagody Majtyki (matka) i Aleksandry Płatek (córka – Marysia) czy rewelacyjne wykonania utworów ludowych przez chór PMDKiS-u pod dyrekcją Jakuba Jurdzińskiego. Na ucztę muzyczną składały się także utwory przygotowane przez zespół wokalny, prowadzony przez Annę Włodarczyk, i zespół ludowy, prowadzony przez Jagodę Majtykę, z towarzyszeniem Zespołu Muzyki Dawnej i akompaniamentem Zbigniewa Szpikowskiego. W rolach głównych wystąpili: Aleksandra Płatek i Mateusz Papciak z koła teatralnego prowadzonego przez Jarosława Strzałę. Występowi muzyków towarzyszył pokaz taneczny przygotowany przez uczestników zajęć Rafała Janeckiego. Opiekę artystyczną nad spektaklem „Śpiewogra ludowa” sprawowali Jakub Jurdziński i Jarosław Strzała.
Aleksandra Płatek, odtwórczyni głównej roli żeńskiej:
Gram Marysię, młodą dziewczynę, która wychodzi za mąż. To nie jest mój pierwszy projekt połączony z kulturą ludową naszego regionu. Bardzo lubię tę tematykę, bardzo mi się podobają te pieśni, przyjemnie się je śpiewa. Bazując na moich wcześniejszych doświadczeniach, pomyślałam, że będzie to coś interesującego. Trochę pracę utrudniła nam pandemia, ograniczyła liczbę spotkań. W tak dużej grupie spotykamy się od niedawna, wcześniej nie było to możliwe. Mamy i tancerzy, i zespół, i bardzo liczny chór, nas – aktorów jest w sumie chyba najmniej. Jest bardzo dużo osób, dodatkowo wielką sztuką jest praca z młodszymi dziećmi, wchodzącymi w skład naszego zespołu.
Jarosław Strzała, reżyser spektaklu, PMDKiS:
Nie pierwszy, to już któryś z kolei spektakl. Mamy taki zwyczaj, że co jakiś czas wystawiamy takie większe spektakle, z udziałem dużej liczby dzieci. To jest „Śpiewogra ludowa”, wykorzystaliśmy w niej pieśni ludowe, które zarchiwizował nieżyjący już Marek Dera. Postanowiliśmy dać tym tekstom tak jakby drugie życie – w wykonaniu przez młodych ludzi, aktorów, chór – myślę, że nam się to w jakimś stopniu udało. To jest taki spektakl z elementami obrzędowymi, o miłości. Myślę, że jest to rzecz bliska i najważniejsza dla każdego człowieka.
Posłuchaj relacji:
Organizatorzy nie wykluczają wystawienia „Śpiewogry ludowej” we wrześniu.
„Śpiewogra ludowa” będzie tematem audycji „Ludowe pejzaże”. Emisja programu na naszej antenie nastąpi 27 czerwca (niedziela) o 13:30.