Kilkaset osób przyglądało się zorganizowanej w niedzielę w Parku Starowiejskim w Konopnicy rekonstrukcji działań zbrojnych z okresu wojny polsko-bolszewickiej. Rekonstruktorzy w historycznych mundurach i ludność cywilna w strojach epoki przybliżyli realia życia i walk z 1920 roku. Nie zabrakło wydarzeń towarzyszących, m.in. przygotowano wystawę historyczną, swoje stoiska zaprezentowały 32. Baza Lotnicza w Łasku i WKU w Sieradzu. O oprawę artystyczną zadbali członkowie zespołu Nadwarcianki.
Było to duże przedsięwzięcie, tym bardziej że musieliśmy się sprężyć i zrobić je w dwa tygodnie. A wszystko przez tę czerwoną strefę. Już myśleliśmy, że nic z tego nie wyjdzie, że przyjdzie nam oddać dotację, którą pozyskaliśmy z programu „Koalicje dla Niepodległej”, właśnie na organizację tej bitwy. Pokazaliśmy, jak wyglądała rekrutacja do Wojska Polskiego, moment, gdy wchodzili bolszewicy i fragment bitwy, pola walki. Ja napisałam projekt, Szkoła Podstawowa im. 72 Pułku Piechoty i Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Konopnickiej byli partnerami projektu.
– mówiła Anna Krześniak, dyrektorka Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej w Konopnicy.
Posłuchaj więcej:
Organizatorem merytorycznym rekonstrukcji była Samodzielna Grupa Rekonstrukcji Historycznych z Widawy. Stronę polską odtwarzali członkowie Stowarzyszenia Historycznego „Strzelcy Kaniowscy”.
Projekt „Drogi do niepodległości – Wiktoria 1920” dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”.
Fot. Cezary Balcerzak/SH „ Strzelcy Kaniowscy”