36 prezentacji, blisko 60 wokalistek i wokalistów z prawie 20 szkół, fundacji i ośrodków kultury. A wszystko w jednym miejscu – Publicznej Szkole Podstawowej Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich im. Świętej Królowej Jadwigi w Wierzbiu.
Za nami szósta edycja Wierzbiowizji, czyli szkolnego festiwalu piosenki obcojęzycznej.
W tym roku bez żywej publiczności i bez żywych występów. Obostrzenia związane z trwającym jeszcze stanem zagrożenia epidemicznego zmusiły organizatorów do zorganizowania edycji on-line. W sali spotkało się zatem jedynie jury i prowadzący konkurs, a całość wraz z prezentacją nagranych występów solistów, duetów oraz zespołów transmitowano na żywo na szkolnym profilu facebookowym.
Oczywiście najlepiej, by wykonawcy stali na scenie, bo wówczas są te dodatkowe przeżycia, ale jestem zadowolona – mówi Anna Przybylska, dyrektor wieluńskich szkół katolickich, przewodnicząca konkursowego jury. – Pierwszy raz uczestniczyłam w takim jurorowaniu, że ocenia się przesłane nagrania, ale widać, że dzieci i młodzież się bardzo postarały. (…) W niektórych kategoriach mieliśmy bardzo dużo dobrych głosów, pięknych wykonań i nie było to proste by wybrać tych najlepszych, ale udało się.
Bardzo się cieszę, że ten festiwal wrócił do szkoły. W zeszłym roku musieliśmy festiwal odwołać, a szkoda, bo widzę, że można to organizować na takim zdalnym poziomie – mówi Jacek Błasiak, dyrektor PSP SPSK w Wierzbiu, który także podkreśla, że jednak żywej reakcji publiczności i uczestników nic nie zastąpi do końca. – Atmosfera publiczności jednak mocno wpływa na cały festiwal. Wówczas czuje się całym ciałem, że ktoś kogoś dopinguje, gdy są owacje, nieraz na stojąco. Łatwiej i przyjemniej odbiera się festiwal na żywo, z publicznością.
W tym roku jednak współczesna technika i możliwości informatyczne musiały wystarczyć. Smartfon na statywie zastąpił publiczność, która mimo wszystko była, ale po „drugiej stronie” – oglądając prezentacje poszczególnych uczestników transmitowane na platformie społecznościowej. Nad całością czuwał Rafał Wyrębak, który wcielił się w rolę prowadzącego. Poszczególne wykonania w kategoriach „soliści i duety” oraz „zespoły” w podziale na kategorie wiekowe oceniało jury w składzie: Anna Przybylska (dyrektor wieluńskich szkół katolickich), Krzysztof Trzewik (nauczyciel muzyki, SP Ożarów), Karolina Gońda-Nowak (wicedyrektor szkoły w Wierzbiu), Beata Matuszczyk (nauczyciel języka angielskiego w szkole w Wierzbiu) oraz piszący te słowa Gabriel Wyględacz (Radio Ziemi Wieluńskiej).
Nagrody w postaci okolicznościowych dyplomów, statuetek i kubków laureaci będą mogli odebrać w siedzibie organizatora w Wierzbiu.
Poniżej prezentujemy listę laureatów Wierzbiowizji 2021.
Soliści i duety:
Kategoria I, klasy I-III:
1. Hanna Stefan, kl II; Centrum Edukacji Wokalnej Gorzów Śląski
2. Patrycja Rzepka, kl. III; PSP SPSK Wierzbie
3. Amelia Paluszczak, kl. III; Fundacja Fabryka Muzyki Gorzów Śląski
Kategoria II, klasy IV-VI:
1. Barbara Belka, kl. IV; PSP Dalachów
1. Izabela Kolczarek, kl. VI; PSP SPSK Wierzbie
2. Marta Olejnik, kl. VI; Fundacja Fabryka Muzyki Gorzów Śląski
3. Joanna Nowak, kl. IV; Centrum Edukacji Wokalnej Gorzów Śląski
3. Jagoda Rozmarynowska, kl. IV; PSP nr 4 Praszka
Kategoria III, klasy VII-VIII:
1. Jakub Czernek, kl. VIII; Fundacja Fabryka Muzyki Gorzów Śląski
2. Nikola Czerchlańska, kl. VII; ZSP Strojec
3. Amelia Zwiech, kl. VIII; GOKiS Biała
Kategoria IV, liceum:
1. Kaja Brymora; I LO Praszka
2. Roksana Maruska; ZS Gorzów Śląski
Zespoły:
Kategoria I, klasy I-III:
1. Zespół Sing, kl. II i III; PSP nr 3 Praszka
1. Zespół Wierzbie, kl. I; PSP SPSK Wierzbie
Kategoria II, klasy IV-VIII:
1. Zespół Emerge, kl. VII i VIII; PSP nr 3 Praszka
2. Zespół klasa IV; PSP Strugi
2. Zespół Drobnice; PSP Drobnice