W sali widowiskowej Wieluńskiego Domu Kultury zabrzmiały dziś między innymi utwory: „Tyle słońca w całym mieście”, „Windą do nieba”, „Zakocham się jeszcze raz”, „Hey Jude” i „Chodź na piwko”, a wszystko w ramach czwartej edycji Przeglądu Piosenki Różnej Osób Niepełnosprawnych. Zaprezentowali się podopieczni: Zespołu Szkół Specjalnych w Wieluniu, Warsztatów Terapii Zajęciowej w Olewinie, Środowiskowego Domu Samopomocy w Wieluniu i Domu Pomocy Społecznej w Skrzynnie. Młodzież, dzieci i dorośli w przepięknych strojach, z radością i uśmiechami od ucha do ucha zarówno zaśpiewali, jak i zagrali. Każdy występ był nagradzany gromkimi brawami przez licznie zgromadzoną publiczność.
Jest fajna atmosfera, fajne nagrody od burmistrza i ode mnie – mówi Elżbieta Kalińska, dyrektorka Wieluńskiego Domu Kultury. – Osoby niepełnosprawne w tej chwili już wtopiły się w pejzaż miasta zupełnie naturalnie. Uczestniczą w wydarzeniach kulturalnych, jako widzowie i jako twórcy. Biorą udział w różnych warsztatach. Jestem bardzo zadowolona ze współpracy ze wszystkimi ośrodkami, dyrektorzy są zawsze bardzo chętni i otwarci na nasze pomysły. Piosenki, które tutaj słyszymy, są bardzo różne i bardzo trudne muzycznie. Zauważyłam również, że wszyscy mają podkłady bez linii melodycznej, czyli profesjonalne. Naprawdę bardzo fajny kawałek rozrywki.
Przyjechaliśmy z grupą pięcioosobową – wyjaśnia Zbigniew Szpikowski, nauczyciel w Zespole Szkół Specjalnych w Wieluniu. – Dzieci zaprezentowały się na instrumentach, typu dzwonki uderzane. Łącznie było dziesięć tonów i wykonywały akompaniament do piosenki „The Entertainer”. Jest to niesamowita radość, zadowolenie i spełnienie się. Mają możliwość przy okazji pokazania się w środowisku.
Wystąpili Krzysztof Sawicki z piosenką „Hey Jude” oraz Alina Ciesielska z piosenką „Tyle słońca w całym mieście” – mówi Emilia Dura, terapeutka zajęciowa Domu Pomocy Społecznej w Skrzynnie. – Takie występy to dla nich taka odskocznia od szarości dnia, od monotonnego pobytu w domu. Będąc tutaj, przebywają wśród innych ludzi, wśród pełnosprawnych i gdzieś przełamują swoją barierę wstydu, takiego zażenowania, zestresowania, bo my, jako osoby pełnosprawne, jesteśmy zestresowani, mówiąc do mikrofonu, a oni muszą tutaj wystąpić i wiedzą, że jest tutaj publiczność, która niejednokrotnie jest krytyczna, a jednak czują się tutaj dobrze i chcą, to jest najważniejsze. To jest ich aktywność, oni się cieszą z tego, że wyjdą, pokażą się i mogą coś od siebie dać. Łamiemy bariery, jak tylko możemy.
Nasz ośrodek będzie reprezentował Kubuś Górski z piosenką „Port” Krzysztofa Klenczona – wyjaśnia Dorota Dawidziak, instruktorka terapii zajęciowej w Środowiskowym Domu Samopomocy w Ostrówku. – Takie przeglądy to rozwijanie ich zainteresowań, pasji i tego, co najbardziej lubią, czyli śpiewać, bawić się i integrować. „Sprawni inaczej”, jak sama nazwa mówi, mogą się integrować w środowisku, w społeczeństwie i na pewno się tutaj integrują, dobrze się bawiąc.
Na scenie swój talent zaprezentował również wyjątkowy gość, a był nim Oskar OZI Wasilewski, uczeń Szkoły Podstawowej nr 67 w Łodzi. Zaśpiewał utwór „You raise me up” z repertuaru Josha Grobana. Anielski głos chłopca przyprawiał o gęsią skórkę.
Syn wystąpił z własnym, częściowo, aranżem oraz własnym akompaniamentem – mówi mama Oskara. – Od zawsze była to pasja syna, samo śpiewanie i granie, chodzi też do szkoły muzycznej, tak że to jest taki kierunek, w którym potrzebuje się rozwijać. Myślę, że dla syna najważniejsza jest integracja w środowisku osób niepełnosprawnych. Mniej chodzi o występ, co bardziej o to, żeby być z ludźmi, którzy są tacy, jak on.
Po występach zaproszono wszystkich do wspólnej zabawy „Jaka to melodia”. Dla występujących znalazły się również upominki.
Komentarze