W środę i w czwartek w powiecie wieluńskim zostały przeprowadzone ćwiczenia pod kryptonimem”’EWI-2019”. Tematem ćwiczeń było działanie organów administracji publicznej w czasie gotowości obronnej czasu kryzysu w sytuacji zewnętrznego zagrożenia państwa. Został również sprawdzony podsystem kierowania obronnością na obszarze powiatu wieluńskiego w sytuacji prowadzenia działań obronnych w czasie zagrożenia działaniami pozamilitarnymi.
Celem ćwiczenia było sprawdzenie skuteczności współdziałania administracji samorządowej, służb, inspekcji i straży oraz praktyczne sprawdzenie planowanych założeń z zakresu obronności i zarządzania ujętych w Planie Zarządzania Kryzysowego Powiatu Wieluńskiego i w Planie Operacyjnym Funkcjonowania Powiatu na wypadek wojny. – wyjaśnia Aleksandra Fajga, Inspektor Biura Ochrony Informacji i Bezpieczeństwa Starostwa Powiatowego w Wieluniu. – Do celów szczegółowych ćwiczenia należało doskonalenie procesów podejmowania decyzji przez centra zarządzania kryzysowego i zweryfikowanie procedur zawartych w planie zarządzania kryzysowego i planie obrony cywilnej, jak również doskonalenie umiejętności poszczególnych uczestników ćwiczenia w zakresie właściwego rozwiązywania problemu oraz jasnego i precyzyjnego formułowania wniosków. Do celów szczegółowych należało również doskonalenie procedury alarmowania i informowania w sytuacji zagrożenia, przygotowanie mieszkańców do prawidłowego identyfikowania zagrożeń występujących na obszarze powiatu i sprawdzenie skuteczności działania służb powiatowych i gminnych.
W środę zostało zwołane posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Wieluniu, a na terenie powiatu wieluńskiego w ramach ćwiczeń obronnych zostały uruchomione elementy Stałego Dyżuru.
W czwartek Centrala Szkoleniowa AT z Warszawy przeszkoliła przedstawicieli jednostek samorządowych z terenu powiatu wieluńskiego, jak również kadrę kierowniczą szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu powiatu wieluńskiego. – dodaje Aleksandra Fajga. – Następnym etapem szkolenia była ewakuacja budynku szkoły II Liceum Ogólnokształcącego w Wieluniu przy ul. Piłsudskiego 6 w związku ze znalezieniem niezidentyfikowanej paczki. Ewakuowanych zostało ponad 800 osób. Ćwiczenia przebiegły zgodnie z przyjętym scenariuszem, którego wszystkie punkty udało się zrealizować z wynikiem pozytywnym. Podczas ćwiczeń „EWI-2019” zostały osiągnięte założone rezultaty, a mianowicie nabycie wiedzy, jak zarządzać w sytuacjach kryzysowych. Zgranie służb. Wypracowanie efektywnego przekazu informacji między współpracującymi ze sobą podmiotami ćwiczącymi. Przekaz wiedzy o zagrożeniach terrorystycznych w urzędach i placówkach szkolnych oraz o skutecznym przeciwdziałaniu tym zagrożeniom. Dodatkowo utrwalenie prawidłowych zachowań pracowników administracji oraz pracowników placówek oświatowych w sytuacji zagrożenia. Wypracowanie efektywnego sposobu informowania lokalnej społeczności o zagrożeniach. Każda tego rodzaju operacja jest niezmiernie ważnym doświadczeniem dla zaangażowanych w nie służby, ponieważ pozwala w praktyce zweryfikować przyjęte procedury, a także w warunkach „polowych” sprawdzić przyjęte założenia tak, aby w razie wystąpienia sytuacji kryzysowej wymagającej szybkiej i zdecydowanej reakcji każdy znał swoje zadania i był przygotowany na niesienie pomocy ludności cywilnej.
W działania były zaangażowane jednostki Komendy Powiatowej Policji w Wieluniu, Państwowej Straży Pożarnej w Wieluniu, jak również pracownicy Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Wieluniu, SPKP z Łodzi oraz firma ochroniarska MM Serwis. Przebieg ćwiczeń obserwował zespół przedstawicieli Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi pod kierownictwem Małgorzaty Olczyk, kierownika Oddziału Spraw Obronnych w Wydziale Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.
Fot. Starostwo Powiatowe w Wieluniu
Komentarze