Pierwsze paczki przygotowane przez uczniów szkół z terenu powiatu wieluńskiego przekazano uczniom Szkoły Podstawowej w Kiwiszkach w rej. wileńskim, kolejne trafiły do gimnazjum w Rukojniach i placówek kulturalnych na Wileńszczyźnie – za nami kolejna edycja akcji „Święty Mikołaj na Kresach” organizowanej przez Towarzystwo Patriotyczne „Kresy” w Częstochowie. Jej koordynatorem na ziemi wieluńskiej jest Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kraszkowicach, współpracujący z Powiatem Wieluńskim. W ramach tegorocznej akcji „Święty Mikołaj na Kresach” przekazano łącznie około 3 tysięcy paczek Polakom mieszkającym na Litwie. Dodatkowo po raz pierwszy polskie książki trafiły do biblioteki gimnazjalnej w Rukojniach. Koordynatorem tej części działań była Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wieluniu.
Tak zorganizowana akcja, podczas której przywozimy około 3 tysięcy paczek na Wileńszczyznę, realizowana jest po raz 17. Ale wcześniej też jeździliśmy, tylko nie było to tak bardzo zorganizowane. Każdego roku odwiedzamy nie tylko Wileńszczyznę, ale także Ukrainę, gdzie konkretnie paczki trafiają do polskich rodzin mieszkających we Lwowie i w obwodzie lwowskim, jeździmy ze wsparciem także na Białoruś – mówił ks. Ryszard Umański, prezes i założyciel Towarzystwa Patriotycznego „Kresy” w Częstochowie.
To, co zebraliśmy na terenie Ziemi Wieluńskiej, to około 15 palet, przede wszystkim żywności, chemii gospodarczej, to są również słodycze i paczki, które przekazaliśmy osobiście dzieciom w szkołach. Była to szkoła w Kiwiszkach, szkoła w Rukojni, jak również ośrodek kultury w starostwie w Rukojni. Jest to gmina, która jest zaprzyjaźniona z gminą Wierzchlas, mamy podpisaną umowę o współpracy i właśnie tak działa ta forma pomocy – dodaje Elżbieta Jajczak, dyrektorka Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kraszkowicach, koordynatorka akcji w powiecie wieluńskim.
To bardzo ważne wsparcie, a dróżkę wskazał nam ks. Ryszard Umański. Ogromne dzięki za pomoc rodakom z Wileńszczyzny. Wy macie ogromne serce, jadąc do nas z tymi darami. Przyjmujemy i słodycze, i inne różne paczki, wiemy, że to was też kosztuje, ale traktujemy to przede wszystkim jako podtrzymanie na duchu Polaków na wschodzie – podkreśla Oleg Nikończyk, dyrektor gimnazjum w Rukojniach.
Nasza gmina nie jest duża. Mamy około 3 tysięcy mieszkańców i 64 wsie. Nasze miejscowości są niewielkie, w niektórych mieszka nawet tylko kilka osób. Znajdujemy się blisko Wilna, to bardzo wygodne, bo łatwo i bezpiecznie można do niego dotrzeć, aby tam na przykład pracować. Polaków mieszka u nas około 60 procent. Teraz zwiększa nam się nam ilość innych narodowości, głównie Litwinów, ponieważ jest to teren dogodny dla osiedlania się i znalezienia pracy. To zwiększa nam ilość mieszkańców, ale jednocześnie zmienia skład narodowościowy. Dawniej było to około 80 procent Polaków, teraz jest, jak już wspominałam, około 60 procent – mówiła Anżeła Stankiewicz, starosta gminy Rukojnie.
Obszerna relacja i wywiady m.in. z ks. Ryszardem Umańskim, dyrektorami szkół: Elżbietą Jajczak, Janiną Sołtanowicz, Olegiem Nikończykiem i ich uczniami emitowane zostaną na naszej antenie w Dziennikarski Czwartek w Radiu ZW 28 listopada po godzinie 16:00. O muzyce ludowej na Wileńszczyźnie mówić będziemy w najbliższej audycji „Ludowe pejzaże”, a w programie „O krok bliżej wiary” zamieścimy retransmisję mszy polskiej odprawionej w Ostrej Bramie w Wilnie.