Mimo że na zewnątrz termometry wskazywały temperaturę bliską zeru stopni Celsjusza, a może nawet nieco poniżej zera, to w sali panowała ciepła, prawie rodzinna atmosfera. Wszystko za sprawą gości, którzy przybyli na zaproszenie organizatorów, by wziąć udział w oficjalnym podsumowaniu dwudziestej edycji ogólnopolskiego konkursu plastycznego dla dzieci specjalnej troski „Moja rodzina w kolorach świata”. Konkurs organizowany przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Praszce przy współudziale Starostwa Powiatowego w Oleśnie od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Nikogo nie dziwi ilość nadsyłanych prac, w tym roku było ich 194. Udział w jubileuszowym wydaniu plastycznych zmagań wzięli wychowankowie ośrodków z niemal całego kraju. Oprócz przedstawicieli lokalnych placówek kształcenia specjalnego z Praszki, Kluczborka czy Dobrodzienia, swoje prace przesłali także mieszkańcy Prudnika, Częstochowy, Brzegu, Przemyśla, Zamościa, Malborka czy Zgorzelca. To najlepiej dowodzi, że rodzina – temat przewodni konkursu od samego początku jego istnienia – jest najważniejsza, jest filarem życia każdego z nas.
Zawsze podziwiałam, podziwiam i podziwiać będę waszą pomysłowość, cierpliwość w wykonywaniu tych prac i emocje, które są na nich przedstawione – mówiła Danuta Janikowska, zastępca burmistrza Praszki. – Sądzę, że wiele osób powinno zapoznać się z tą wystawą, z waszymi pracami i przeanalizować swoje życie, zastanowić się, co dla każdego powinno być najważniejsze. Że najważniejsza faktycznie jest właśnie rodzina. A jak ona wygląda, jakie ma barwy, to już zależy od indywidualnych przeżyć, emocji czy sytuacji rodzinnej – dodała, zwracając się do przybyłych na podsumowanie konkursu uczestników konkursu, podopiecznych czterech ośrodków z Sowczyc, Uszyc, Działoszyna i Lublińca.
Pamiętam, gdy dwanaście lat temu brałem ślub, znajomy napisał mi w życzeniach: „Grunt to rodzina”. Pomyślałem sobie – taki slogan. A dzisiaj coraz bardziej jestem pewny co do tego, że właśnie tak, że grunt to rodzina. To jest poczucie bezpieczeństwa, ognisko spokoju, które musimy tworzyć i o które musimy dbać. To jest źródło wartości i fundament wszystkiego, co budujemy. Często w życiu posługujemy się rozumem, a to co w sercu, to właśnie rodzina, dom, to nasze wartości – mówił Jacek Pac, dyrektor MGOKiS w Praszce.
Spośród prawie dwustu prac nagrodzono ponad jedną czwartą. Jury w składzie: Monika Wiecha, psycholog; Jadwiga Olejnik, pedagog; Małgorzata Lukas, plastyk; Marlena Iwańska, plastyk i Barbara Adamska, plastyk – oceniało pracę w czterech kategoriach wiekowych: do 10 lat, od 11 do 14 lat, od 15 do 17 lat i osób pełnoletnich. Wyróżniono i nagrodzono miejscami w sumie 54 uczestników. Część laureatów dyplomy i nagrody odebrało osobiście.
Podsumowanie konkursu połączone z wręczeniem nagród laureatom umilił swoim wokalem praszkowianin Jakub Czernek, finalista wielu ogólnopolskich konkursów piosenki, uczestnik telewizyjnego The Voice Kids.
W sprawnym poprowadzeniu wydarzenia pomogli wolontariusze – uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Praszce.
Poczęstunek dla uczestników wydarzenia przygotowała Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” z Praszki.
Posłuchaj: