Sołectwa z gminy Czarnożyły oraz jedno z gminy Ostrówek, należące do czarnożylskiej parafii, wzięły udział w dożynkach gminno-parafialnych. (Zdjęcia z wydarzenia zamieściliśmy też wczoraj na naszym Facebooku). Dożynki odbywały się na terenie obiektu sportowo-rekreacyjnego w Czarnożyłach. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Tomasz Matynia, dyrektor Centrum Informacyjnego Rządu, oraz poseł Paweł Rychlik.
Dzisiejsza uroczystość to okazja do podziękowania za miniony rolniczy rok, zastanowienia się nad pracą rolnika (…). To wy, drodzy rolnicy, uczycie nas, jak kochać ziemię, od was uczymy się, jak wykonywać pracę, by przyniosła obfity plon. To wy, drodzy rolnicy, trudzicie się, by nie zabrakło nam chleba powszedniego, chleba, który nas łączy przy stole. Świat został tak urządzony, że jest w nim miejsce na siew i zbiory, na pracę i na świętowanie. Dziś dziękuję wam za pracę i oddanie, z jakim ją wykonywaliście, za chleb, który będzie gościł na naszych stołach. Dzisiejsza wieś to tradycja, ale też otwarcie na współczesność, dlatego nasz gminny plon nie tylko z bochnów chleba się składa, to również dzieło samorządu gminnego i zadania, które udaje nam się realizować, by naszym mieszkańcom żyło się lepiej. Tylko w 2022 roku na inwestycje wydamy blisko 14 mln zł, na 2023 rok planujemy ponad 25 mln – mówił wójt Andrzej Modrzejewski, który nawiązywał w swoim wystąpieniu do zrealizowanych inwestycji i do tych planowanych. – Niech te dożynki po okresie pandemii będą naszą wspólną radością.
Nie byłoby tego chleba, gdyby nie polska wieś i jej mieszkańcy, dla których codzienny trud to wyraz poszanowania tradycji, umiłowania rodzinnej ziemi, poczucia patriotyzmu. Składam rolnikom podziękowania za tegoroczne plony – mówi radny powiatu wieluńskiego Andrzej Jażdżyk.
Głos zabrał również poseł Paweł Rychlik, który chwalił, że gmina Czarnożyły wiedzie prym w pozyskiwaniu dotacji:
Panie wójcie, dziękuje za dobre słowa, ale to jest efekt dobrze pisanych i składanych wniosków. Gmina Czarnożyły wiedzie prym wśród pozyskiwanych środków w powiecie wieluńskim, i bardzo dobrze, że tak się dzieje. Chylę czoła przed wszystkimi rolnikami i tymi, którzy rolnictwem się zajmują. Za ten chleb, który dziś jest drogocenny, chylę czoła. Dziękuję mieszkańcom za to, że tak szczodrze podzielili się z matkami i dziećmi z Ukrainy. To zasługuje na uznanie!
Starosta dożynek Tomasz Marciniak z Opojowic, prowadzi gospodarstwo na 30 hektarach. Zajmują się produkcją mleka, ziemniaków i zboża:
Trudna praca, dużo wyzwań stoi przed nami, zwłaszcza teraz przy tych kosztach produkcji, nawozy dają nam w kość. Widać, że pszenica w żniwa była droższa niż teraz, to nas zaskakuje, ale trzeba robić swoje. U nas gospodarstwo jest od 1937 roku, najpierw dziadek, potem tato. Przejąłem w 2015 roku.
Starościną dożynek była Kamila Kowalczyk, także z Opojowic.
Posłuchaj relacji z dożynek w Czarnożyłach:
Na scenie zaprezentowały się zespoły Głosy Rannej Rosy, Reaktywacja, Spontan. Wystąpiła też Orkiestra Dęta z Czarnożył. Gwiazdą wieczoru była Kapela Góralska.