Dwa języki, cztery kategorie, dwadzieścioro pięcioro wykonawców. Za nami międzyszkolny konkurs piosenki i poezji angielskiej i niemieckiej. Jego ósma edycja miała miejsce w ubiegłym tygodniu w Zespole Szkół nr 2 w Wieluniu.
Konkurs organizujemy już od 2014 roku – mówi Michał Łasiński, współpomysłodawca językowych zmagań artystycznych, nauczyciel języka angielskiego w ZS nr 2. – Pomimo pandemicznych warunków, już drugi raz z rzędu, udało nam się zebrać dwudziestu siedmiu uczestników ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych z całego powiatu.
Ubiegłoroczna edycja konkursu miała formułę on-line. W tym roku udało się przeprowadzić konkurs stacjonarnie. Ostatecznie przed jury zaprezentowało się dwudziestu pięciu wykonawców.
W zeszłym roku nie było uczestników na żywo, ale i tak było wszystko na profesjonalnym poziomie – mówi Jakub Kaleta, nauczyciel języka angielskiego w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Złoczewie, jeden z jurorów konkursu. – W ogóle myślę, że gdyby był konkurs na „najlepszy konkurs piosenki”, to ta szkoła by wygrała. Jak co roku, nie dość, że atmosfera jest wspaniała, to aż mnie rozbolała głowa – wiedziałem, że mamy zdolną młodzież, ale dzisiaj to jest wszystko ponad normę. Wielkie talenty, wspaniała atmosfera i organizacja. Uwielbiam tu być.
Konkurs jest charakterystyczny. To jedyne tego typu wydarzenie, w którym łączy się i poezję, i piosenkę, a dodatkowo jedynymi możliwymi do wyboru językami, w których można się zaprezentować są angielski i niemiecki. Okazuje się, że ani pierwszy, ani drugi nie stanowią dla młodych artystów problemu.
Takie konkursy mogą właśnie pokazać, że niemiecki nie jest takim strasznym językiem, że w odpowiedniej aranżacji, przy dobrze wybranym repertuarze może naprawdę dobrze brzmieć i że jest to język, za pomocą którego także można wyrażać nasze uczucia, jak w każdym innym języku, że list miłosny po niemiecku nie musi brzmieć jak karabin maszynowy – mówi Dominika Podgórska z II LO w Wieluniu, laureatka pierwszego miejsca w kategorii wiersz w języku niemieckim.
Dopiero w tym roku zaczęłam uczyć się niemieckiego – przyznaje Hanna Włodarczyk ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Wieluniu, zwyciężczyni w kategorii piosenki niemieckojęzycznej. – Zauważyłam, że lepiej śpiewa mi się po niemiecku i dlatego postanowiłam wystąpić w tej kategorii. Piosenki Neny zaproponowała mi pani od niemieckiego. Bardzo mi się spodobały.
Zdecydowanie cieszy nas to, że mogliśmy zobaczyć naszych artystów na żywo, bo to zupełnie inny efekt, inna ekspresja, inny wyraz. Dwa lata temu udało nam się zebrać ponad sześćdziesięciu uczestników. Mamy nadzieję, że kiedy sytuacja już się uspokoi, to do takiego dobrostanu, jaki był kilka lat temu, wrócimy – dodaje Michał Łasiński, który już teraz zaprasza na kolejną edycję konkursu.
Posłuchaj relacji:
Poniżej prezentujemy listę laureatów konkursu.
W kategorii wiersz niemieckojęzyczny:
I miejsce – Dominika Podgórska, II LO w Wieluniu,
II miejsce – Jakub Duszyński, SP w Rudzie,
III miejsce – Zofia Jakubowska, PSP w Czarnożyłach.
W kategorii wiersz anglojęzyczny:
I miejsce – Magdalena Wojciechowska, I LO w Wieluniu,
II miejsce – Oliwia Siódmak, ZS nr 2 w Wieluniu,
III miejsce – Kryspin Sandak, II LO w Wieluniu.
W kategorii piosenka niemieckojęzyczna:
I miejsce – Hanna Włodarczyk, SP nr 5 w Wieluniu,
II miejsce – Dominika Przybylska, KLO w Wieluniu,
III miejsce – Wiktor Kubiaczyk, SP w Rudzie.
W kategorii piosenka anglojęzyczna:
I miejsce – Piotr Łuczak, KLO w Wieluniu,
II miejsce – Adrianna Włodarczyk, II LO w Wieluniu,
III miejsce – Aleksandra Płatek, I LO w Wieluniu.
Wykonawców oceniało jury w składzie:
Jakub Kaleta i Jarosław Furmańczyk (obaj są nauczycielami języka angielskiego w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Złoczewie), Joanna Jakubczyk (nauczycielka języka niemieckiego w ZS nr 2 w Wieluniu), Agnieszka Pilakowska (nauczycielka języka niemieckiego w ZS nr 1 w Wieluniu) oraz Halina Małecka (instruktorka muzyczna i nauczycielka muzyki).