Na tym spotkaniu można było posłuchać ciekawych informacji na temat naszej diety i oznaczeń na produktach żywnościowych. Poruszone zostały także kwestie związane z negatywnymi i pozytywnymi aspektami zażywania suplementów diety. Na wydarzenie pod nazwą „Z sercem do Pacjenta”, które odbyło się w auli I LO im. Tadeusza Kościuszki, zaprosiła Fundacja „Z sercem do Pacjenta” grupy American Heartof Poland.
W ubiegłym roku zorganizowaliśmy 55 takich spotkań, 3 razy byliśmy w Wieluniu. W tym roku jesteśmy tutaj po raz pierwszy. Frekwencja na tych spotkaniach jest najlepszym dowodem na to, że ludzie chcą się spotykać, chcą słyszeć od specjalistów ze świata medycyny o tym, co mogą robić, żeby pomóc swojemu zdrowiu (…) – mówi Katarzyna Kucia-Garncarczyk, prezes Fundacji „Z sercem do Pacjenta”.
Dr Magdalena Koch-Wilk przedstawiła, czy to, co jemy, ma znaczenie. Czy pożywienie wpływa tylko na naszą wagę?
Chodzi o to, żeby świadomie żyć. Chodzi o uważność, którą mamy od urodzenia, ale ona nam się gdzieś zatraciła. To robienie kilku rzeczy naraz, bo nam się wydaje, że będzie szybciej, lepiej, łatwiej. I w momencie, kiedy zrozumiemy, że możemy żyć inaczej, zwolnić, rozejrzeć się, oddychać, to mamy wybór, czy ja chcę, żeby tak dalej było. Jak jesteśmy uważni, to zwracamy uwagę na to, co jemy, jak jemy, dbamy o nasze ciało, a to poprawia jakość naszego życia (…).
Podczas spotkania Klubu Pacjenta w Wieluniu poruszone zostały także kwestie związane z negatywnymi i pozytywnymi aspektami zażywania suplementów diety. Mówił o tym Przemysław Bartoszewski, kierownik działu farmacji w polsko-amerykańskich klinikach serca, w Centrum Sercowo-Naczyniowym w Wieluniu.
Suplement diety podlega pod kategorię żywności. Kontrola nad nim jest praktycznie żadna. Natomiast leki podlegają pod szereg kontroli i ciągłego monitorowania jakości. Dlatego jest tak ważne, abyśmy sprawdzali, co bierzemy. Najlepiej najpierw zrobić badania laboratoryjne, czy dany preparat jest w ogóle nam potrzebny. Radziłbym bardziej zróżnicowaną dietę, bo jest bardzo dużo interakcji lek – suplement, lek – lek, lek – wyrób medyczny, a to jest groźne dla naszego zdrowia lub życia (…).
Po prelekcjach uczestnicy mogli skorzystać z darmowego pomiaru ciśnienia, pomiaru poziomu cukru we krwi oraz z przeglądu lekowego. Specjaliści odpowiadali też na nurtujące uczestników pytania.
Jak wyglądał szczegółowy program spotkania, pisaliśmy w artykule zapowiadającym to wydarzenie. Znajdziecie go tutaj.