Kilkanaście współczesnych, aktywnych kobiet w strojach ludowych sfotografowała wieluńska artystka Marzena Hettich-Uryszek i pokazała je na wystawie, która nosi nazwę „Z niestarego albumu”. Wystawa, którą otwarto w piątek w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Wieluniu, jest częścią większego projektu pt.”Etno – Wieluń”. Artystka pokazała tym samym jak współczesność łączy się z tradycją i że do korzeni warto wracać.
Jeżeli chodzi o twórczość Marzeny Hettich-Uryszek, to nasze drugie spotkanie tutaj w Bibliotece – mówiła dyrektor placówki, Iwona Podeszwa – W 2001 roku prezentowaliśmy malarstwo i rzeźbę. Wystawa nosiła tytuł „Pomiędzy” i była pełna poszukiwań twórczych. Artystka ma na swoim koncie wiele wystaw międzynarodowych, ogólnopolskich, plenerów. Przez wiele lat pracowała w wieluńskich szkołach ucząc przedmiotów artystycznych. Ogromny dorobek twórczy, wiele realizacji, w tym realizacje z brązu. Ta najbardziej znana, to rzeźba upamiętniająca tragiczne wydarzenie, bombardowanie Wielunia 1 września 1939 roku. Marzena twierdzi, że nadal jest pomiędzy, nadal poszukuje, choć najbardziej koncentruje się na człowieku, a właściwie na nas, kobietach. Portretuje kobiety i pokazuje ich różne oblicza.
Zaprezentowane przeze mnie fotografie pokazują stroje ludowe z regionu wieluńskiego, które mogłam wykorzystać dzięki uprzejmości pań z Kół Gospodyń Wiejskich – mówi Marzena Hettich-Uryszek – W charakterze modelek wystąpiły moje koleżanki, znajome, sąsiadki. Różnią się wiekiem, wykonują różne zawody, a łączy je to, że mieszkają na Ziemi Wieluńskiej, dzięki temu uważam, że są reprezentantkami całej naszej lokalnej społeczności. Tym co je łączy jest również to, że są to kobiety bardzo aktywne, które swoją aktywnością i pasjami wzbogacają życie kulturalne Ziemi Wieluńskiej. Są to kobiety nowoczesne, które nie zatraciły swojej tożsamości i przywiązania do tradycji.
W rolę moich modelek wcieliły się: Edyta – rolniczka, kierowniczka Koła Gospodyń Wiejskich w Kurowie oraz kierowniczka Zespołu Śpiewaczego, Jagoda – nauczycielka emisji głosu, skrzypaczka, członkini Zespołu Ludowego, Ola – księgowa, mama dwójki dzieci, Joasia – przedsiębiorca, restauratorka, Anita – nauczycielka matematyki, Maria – członkini Koła Gospodyń Wiejskich w Bieńcu, dyrektorka banku, mama trójki dzieci, Iwonka – członkini Koła Gospodyń Wiejskich w Kałużach, pracownik biurowy, Ania – DJ radiowy, blogerka, na co dzień prowadzi 20 hektarowe gospodarstwo rolne, Alinka – radiowiec, uczestniczka życia kulturalnego w Wieluniu, podróżniczka, Marta – nauczycielka wychowania przedszkolnego, inicjatorka i uczestniczka wielu wydarzeń kulturalnych w gminie i w powiecie, Roma – miłośniczka i opiekunka zwierząt, zabiegająca o utworzenie schroniska dla bezdomnych zwierząt, blogerka, Magda – poetka, satyryczka, prozaiczka, wydawca, ilustratorka, blogerka, barwna postać życia kulturalnego Wielunia, Magda – dyrektorka biblioteki, inicjatorka wielu wydarzeń kulturalnych lokalnej społeczności, pani Stasia – kierowniczka Koła Gospodyń Wiejskich w Kamionce i poetka, Ola – bibliotekarka, aktywna członkini Koła Gospodyń Wiejskich w Kamionce, Joanna – nauczycielka języka angielskiego, mama dwójki dzieci, Magda – psycholog, aktywnie działająca na rzecz wszystkich dzieci i to one łączą nowoczesność z tradycją – wymienia Marzena Hettich-Uryszek.
Miłym akcentem wernisażu był występ skrzypaczki, Jagody Majtyki, której towarzyszył brat Tomasz na akordeonie i bratanek Mateusz Majtyka-Ciachotek. Każdy z uczestników wernisażu otrzymał na pamiątkę pocztówkę z postaciami na zdjęciach oraz tekst mówiący o idei i przesłaniu tego artystycznego projektu. Do wystawy został wydany również kalendarz z portretami modelek w strojach ludowych, który można zakupić u autorki.
Wystawę można oglądać do 30 września w godzinach pracy Biblioteki.