Dziesiątki wystawców, konkursy chrzanowe, piknik z Produktem Polskim i Bitwa Regionów, występy artystyczne i gwiazda wieczoru – zespół Zakopower – XI Wojewódzkie Święto Chrzanu w Osjakowie za nami. Impreza przyciągnęła setki mieszkańców zagłębia chrzanowego, czyli gmin Osjaków, Siemkowice, Konopnica, Kiełczygłów, Działoszyn.
Ta jedenasta edycja pokazuje, że to święto jest potrzebne – mówi wójt gminy Osjaków Jarosław Trojan. – Zwłaszcza że nasz region zagłębia chrzanowego chrzanem stoi. Cieszę się ogromnie, że w ten sposób możemy promować chrzan, a ilość ludzi i stoisk pokazuje, że chrzan w nowej odsłonie można pokazywać po raz kolejny. Panie z kół gospodyń wiejskich i ze stowarzyszeń co roku zaskakują nas zastosowaniem chrzanu w potrawach i to jest najważniejsze.
Jestem z całą rodziną na Święcie Chrzanu w Osjakowie. Tu jest zawsze przednia, najlepsza impreza, mnóstwo ludzi, fantastyczna organizacja, tak że nie wybaczyłbym sobie, gdybym tutaj nie był – mówi Marcin Przydacz, podsekretarz Stanu MSZ. – Z każdym rokiem coraz więcej przedsiębiorców zajmuje się uprawą chrzanu. To już nie tylko region rolniczy, ale i przedsiębiorców zajmujących się przetwórstwem chrzanu. Serce rośnie, jak się patrzy na przedsiębiorczość regionu wieluńskiego, pajęczańskiego. Wszystkie te gminy rozwijają się fantastycznie. Możemy konkurować na rynkach zagranicznych, i to się dzieje.
Tu jest coraz więcej wystawców, coraz więcej kół gospodyń wiejskich. To zakrojone na dużą skalę wydarzenie – podkreśla Iwona Koperska, przewodnicząca Sejmiku Województwa Łódzkiego. – Ja się tutaj czuję fantastycznie i fantastycznie się bawię.
To bardzo piękne święto. Co roku jest tutaj coraz więcej ludzi, coraz radośniejszych, weselszych – mówi Dorota Więckowska, dyrektor biura posła Piotra Polaka. – Ci ludzie potrafią ze sobą współpracować, a później bawić się, promować swoje plony.
Bitwę Regionów wygrało KGW w Józefinie za zupę krem chrzanową: To jest zupa chrzanowa w nowoczesnym wydaniu. Jest XXI w., dominują kremy na stołach i taki właśnie dzisiaj zrobiłyśmy z jajeczkiem i z grzankami. Jesteśmy bardzo zadowolone, zaskoczone pozytywnie i ogromnie szczęśliwe – mówią Anna Ramuś i Agata Stolarek z nagrodzonego koła.
To święto wpisało się już w tradycję wydarzeń kulturalnych, imprez plenerowych i w tym roku niezawodna frekwencja po przerwie wywołanej pandemią. Ta impreza cieszy się wielkim zainteresowaniem mieszkańców regionu wieluńskiego, pajęczańskiego i wielu gości z zewnątrz. Wspaniała organizacja, piękny krajobraz nadwarciański, cóż można chcieć więcej – podsumowuje Paweł Rychlik, poseł na Sejm RP.
Organizatorzy – Gmina Osjaków, Gminny Ośrodek Kultury w Osjakowie, Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego i wiele innych podmiotów – dla wszystkich odwiedzających święto zapewnili degustację zupy chrzanowej oraz degustację z grilla węglowego. Na zakończenie święta widzowie byli świadkami pokazu tańca z ogniem, a później bawili się z biesiadą, którą zapewniło Radio ZW.
Radio ZW zapewniło również prowadzenie XI Wojewódzkiego Święta Chrzanu.
Wyniki konkursu na najdłuższy korzeń chrzanu:
I miejsce – Pan Zenon Niciński,
II miejsce – Pani Joanna Furmańczyk,
III miejsce – Pan Zbigniew Krakowiak,
IV miejsce – Pan Józef Pawełoszek.
Wyniki konkursu na najgrubszy korzeń chrzanu:
I miejsce – Pan Andrzej Furmańczyk,
II miejsce – Pan Piotr Borczyk,
III miejsce – Pan Robert Czyż,
IV miejsce – Pani Alicja Przybył.
Wyniki konkursu na najokazalszy korzeń chrzanu:
I miejsce – Pan Marcin Niciński,
II miejsce – Pani Alicja Smejda,
III miejsce – Pani Monika Grzybek,
IV miejsce – Pani Maria Rabenda.
Wyniki konkursu tarcia chrzanu:
I miejsce – Pani Joanna Furmańczyk i Pan Janusz Wróblewski,
II miejsce – Pani Andżelika Furmańczyk i Pan Grzegorz Pęciak,
III miejsce – Pani Grażyna Błaszczak i Pan Józef Błaszczak,
IV miejsce – Pani Dorota Celeban i Pan Karol Słomian.
Stoiska wystawiennicze oraz odbywające się konkursy chrzanowe zorganizowano w ramach operacji pn. „Promocja nadwarciańskiego obszaru podczas święta chrzanu”.
Fot. organizatorzy