To wyjątkowa wystawa w wyjątkowym miejscu. Stworzyły ją dwie nauczycielki Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Gromadzicach, a głównymi bohaterami wystawy są wychowankowie tej placówki. Mowa o wystawie fotograficznej „ŻyjeMY, CzujeMY, PragnieMY, MY”, przygotowanej przez pracownię artystyczną „Rękodzieło miłością inspirowane”, poświęconej osobom z niepełnosprawnością intelektualną. Wystawę otworzyła Barbara Mazur, pełniąca obowiązki dyrektora ośrodka w Gromadzicach.
W inauguracji wystawy uczestniczył Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii, Paweł Rychlik, poseł na Sejm RP (wraz z parlamentarzystami), Waldemar Flajszer, Łódzki Kurator Oświaty, Krzysztof Dziuba, wicestarosta wieluński, oraz pracownicy Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego w Wieluniu.
Przede wszystkim to promocja ziemi wieluńskiej, powiatu wieluńskiego. Prezentujemy, przedstawiamy, chwalimy się wspaniałą, twórczą młodzieżą, którą mamy w ośrodku w Gromadzicach. Jestem pod ogromnym wrażeniem tego wernisażu – mówi Paweł Rychlik, poseł na Sejm RP.
W kwietniu ubiegłego roku mieliśmy wernisaż tej wystawy w Wieluniu i wtedy byłem bardzo wzruszony tą wystawą. I pomyślałem sobie, że modele na tych fotografiach są godni, aby występować na okładkach czasopism czy być prezentowani w ważnych miejscach. I mamy to. Dziś jesteśmy w najważniejszym budynku w Polsce – dodaje Krzysztof Dziuba, pomysłodawca wystawy w sejmie.
Na wystawie pokazani są uczniowie podczas zajęć zawodowych. Jednym z nich jest Łukasz Wróbel:
Wystawa jest przepiękna. Ja jestem pierwszy raz w Sejmie, a na otwarciu wystawy drugi raz. Zdjęcia są zrobione fenomenalnie przez naszą panią Magdalenę i panią Kasię. Emocje moje są po prostu nie do opisania.
Łez wzruszenia nie kryła Małgorzata Kucera mama niepełnosprawnej Kasi:
Wróciły do mnie wszystkie lata, kiedy moja córka chodziła tam do szkoły. Kasia nie mówi za wiele, ale porozumiewa się swoimi gestami. Takie osoby inaczej się porozumiewają niż osoby zdrowe, ale mają dużo więcej uczuć. Kochają, są kochane, dużo powinniśmy się od nich uczyć dobroci, miłości. I tak, to hasło mówi żyjemy, czujemy i pragniemy.
Wspólnie z panią Magdaleną Hałubiec postanowiłyśmy wkroczyć na niepewną ścieżkę zabawy z fotografią. Ta niewinna przechadzka zamieniła się w ogromną przygodę – mówiła podczas otwarcia Katarzyna Sobocińska, współautorka wystawy. – Przygodę, podczas której eksplodowały emocje i ukryte talenty naszych wychowanków. Tutaj, szanowni państwo, widzicie jakiś efekt, fragment, emocję zamkniętą w bezruchu, jednakże dla nas najważniejszy był sam proces twórczy, podczas którego nie zabrakło momentów zabarwionych humorem, na przykład ekscytującej pogoni za kurami (…).
Posłuchaj relacji z wernisażu i wywiadów z uczestnikami tego wydarzenia:
O wystawie poinformowano także na oficjalnej stronie internetowej Sejmu RP.
Po wernisażu wychowankowie Ośrodka wraz z nauczycielami i rodzicami zwiedzili Sejm, mogli przez chwilę przysłuchać się obradom i wysłuchać pozdrowień wprost z mównicy sejmowej, zjeść obiad w sejmowej stołówce i zwiedzić Warszawę. W przewodnika po stolicy wcielił się Zenon Kołodziej, naczelnik Wydziału Edukacji, Sportu i Promocji Starostwa Powiatowego w Wieluniu.