Uczymy się od siebie wzajemnie – tak o pracy z podopiecznymi oraz ich nauce mówi Rafał Wyrębak, wychowawca drugiej klasy Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy w Wierzbiu. Szkoła funkcjonuje równolegle ze szkołą podstawową, a obie placówki prowadzi Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich z Częstochowy.
Jak wygląda nauka w szkole sprawdzaliśmy już w ubiegłym roku – Wierzbie: od ośmiu miesięcy działa tu wyjątkowa szkoła. Dziś szkoła liczy już dwie klasy, a od ubiegłorocznych wakacji wzbogaciła się o nowe pracownie i poszerzyła zakres zajęć.
Staramy się wyjść naprzeciw potrzebom uczniów i stąd ta różnorodność w ofercie – mówi Jacek Błasiak, dyrektor szkoły. – Chcemy sprawić, by uczniowie odnaleźli się w każdych aktywnościach życiowych. Aby rozwijali te aktywności – prace domowe, ale też czynności dodatkowe, które umożliwią im funkcjonowanie w społeczeństwie, w dalszym życiu.
Jak sama nazwa mówi, to jest szkoła specjalna przysposabiająca do pracy. Ale ona nie tylko przysposabia do pracy jako takiej, co do samodzielnego życia – mówi Rafał Wyrębak. I tak na przykład w szkole pojawiła się kuchnia, z której na co dzień korzystają uczniowie. – Codziennie przygotowujemy śniadania. Mamy zajęcia ze zdrowego odżywiania. Robimy obiady, coś na deser. Jest kawa, herbata. Wszystko co związane z kulinariami ma miejsce w naszej kuchni. Kuchnia powstała w wakacje i od września ruszyliśmy z tymi zajęciami. Ale oprócz tego mamy miejsce gdzie znajduje się nasza pralnia, bo wszystkie rzeczy, które w kuchni zostaną pobrudzone sami pierzemy, później jest suszenie i prasowanie, a więc doszły od ubiegłego roku takie dodatkowe czynności i zajęcia.
Zajęcia są bardzo fajne i przydatne w domu – mówi Klaudiusz, który nie dość, że w domu pomaga w kuchni, to rozpoczął już „praktyki zawodowe” w jednym z wieluńskich warsztatów wulkanizacyjnych. – Będę zmieniał opony z zimowych na letnie (…). Lubię mechanikę. Lubię „grzebać” przy motorach i samochodach.
Klaudiusz nie jest jedyną osobą, która swoje pasje przenosi na „życie zawodowe”. W jednym z wieluńskich studiów graficznych praktyki odbywa Jakub, wielki pasjonat wszystkiego co związane z komputerami. Jego ulubioną grą jest Counter-Strike. Ma swój własny kanał na YT, gdzie prezentuje przygotowane przez siebie filmy lub relacje z zawodów, w których bierze udział. Na potrzeby szkoły przygotowuje prezentację multimedialną dotyczącą zdrowego odżywiania, a wcześniej zaprojektował specjalne oznaczenia i zawieszki na klucze, które z powodzeniem używane są w szkole.
Z zajęć zadowolona jest także jedyna w gronie uczniów szkoły dziewczyna, Natalia, która oprócz typowo kobiecych prac, np. szydełkowania czy pracy w kuchni, ceni sobie także prace zwyczajowo „zarezerwowane” dla płci męskiej. – Jest przyjemna atmosfera. Śmiejemy się, gramy. (…) Zajęcia są różne, na przykład z drewnem. Robimy te same zajęcia. To jest bardzo dobre, bo dzięki temu się człowiek rozwija.
Staramy się wsłuchiwać w nich, żeby mówili co lubą, co chcieliby robić. Jeśli jest taka możliwość, to próbujemy kontaktować ich ze światem zewnętrznym, z innymi osobami, które byłyby w stanie im pomóc – dodaje dyrektor Jacek Błasiak. – Warto podkreślić tu istotę tych prac domowych. Wydaje się, że są to takie podstawowe rzeczy, które wynosimy z domu, ale rodzicowi często trudno jest zmobilizować swoje dzieci do pewnych czynności, a tutaj, w gronie rówieśników, chętniej się angażują. Chodzi właśnie o gotowanie, pranie, prasowanie czy majsterkowanie, które im tutaj umożliwiamy. A to wszystko jest jeszcze w ramach podstawy programowej, czyli w ramach przedmiotów, które tutaj mają, bo to nadal jest szkoła.
Oprócz zwyczajnej nauki i zajęć praktycznych do dyspozycji uczniów szkoły specjalnej, ale także szkoły podstawowej, która funkcjonuje w tym samym obiekcie, są także – w ramach potrzeb – prowadzone zajęcia w szkolnej pracowni integracji sensorycznej, czy spotkania z psychologiem, logopedą oraz inne zajęcia terapeutyczne.
Szkoła zapewnia bezpłatny transport dzieci i młodzieży. Wśród uczniów placówki znajdują się nie tylko młodzi mieszkańcy gminy Praszka, ale także spoza terenu powiatu oleskiego.
Więcej o szkole na stronie www placówki oraz oficjalnym profilu FB.
Posłuchaj rozmów:
Z dyrektorem szkoły Jackiem Błasiakiem – o szkole, zajęciach, indywidualnych konsultacjach i udziale w przeglądzie teatralnym szkół katolickich, który w tym roku odbędzie się w formule online
Z wicedyrektor szkoły Małgorzatą Irach – o utworzeniu w szkole pracowni Integracji Sensorycznej i jej wykorzystaniu
Z nauczycielką Joanną Panowicz – o wyjątkowej nauce czytania z wykorzystaniem zapomnianej trochę metody, pracy z uczniami i odkrywaniu ich pasji oraz udziale w przeglądzie teatralnym