Za nami kolejny etap projektu realizowanego przez wieluńską Fundację Słowem Pisane „Pokolenie «niezłomne» – bohaterowie konspiracji w powiecie wieluńskim i pajęczańskim i w literaturze”. Tym razem na zaproszenie organizatorów odpowiedział wielunian, dr Ksawery Jasiak z Instytutu Pamięci Narodowej Delegatura w Opolu (autor takich publikacji jak „Działalność partyzancka Konspiracyjnego Wojska Polskiego. Z dziejów II Konspiracji w środkowej Polsce w latach 1945-1955, Wieluń – Opole 2008”, „Zarys dziejów konspiracyjnego Wojska Polskiego, Radomsko 2015”, „Podziemie antykomunistyczne na ziemi wieluńskiej w latach 1945-1955 zarys problematyki”, „Druga konspiracja na nowym pograniczu w latach 1945–1956. Szkice do dziejów podziemia antykomunistycznego na Śląsku i terenach ościennych”), który podczas spaceru mówił o działalności żołnierzy II konspiracji i obiektach związanych z aparatem represji, które znajdowały się w Wieluniu.
W latach 1945-1956 był tu areszt dla opozycji antykomunistycznej i zachowały się księgi więzienne; kto, kiedy był zatrzymany, kiedy był więziony. Stąd wiemy, że tutaj było ponad 500 osób przetrzymywanych. Dodam, że był jeszcze jeden areszt, dzisiaj nazwalibyśmy go obozem pracy przymusowej, to był obóz dla opozycji antykomunistycznej, znajdował się w Głazie – to miejscowość obok Lututowa.
– mówił dr Jasiak podczas prezentacji piwnicy budynku przy ulicy Częstochowskiej w Wieluniu. Blisko stu uczniów wzięło udział w trzygodzinnym spacerze, którego program opracował pomysłodawca projektu, Grzegorz Nowak. Gościem specjalnym spotkania był kuzyn Alfonsa Olejnika, pseudonim Babinicz – Bogdan Szymczak.
W projekt zaangażowani są uczniowie trzech szkół: Zespołu Szkół im. Henryka Sienkiewicza w Pajęcznie, Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego SPSK w Wieluniu oraz I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Wieluniu.
Projekt „Pokolenie «niezłomne» – bohaterowie konspiracji w powiecie wieluńskim i pajęczańskim i w literaturze” realizowany jest w ramach pierwszego otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych Województwa Łódzkiego z zakresu kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego w 2021 roku. Zadanie finansowane jest ze środków Samorządu Województwa Łódzkiego.
O projekcie pisaliśmy również tutaj:
W Pajęcznie i Wieluniu realizują projekt o bohaterach konspiracji (zdjęcia)