Druga fala pandemii skutkuje zwiększoną liczbą wniosków o wsparcie działań przeciwkryzysowych samorządów, systemu ochrony zdrowia, służb sanitarnych czy ośrodków pomocy społecznej, przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Proces wnioskowania o pomoc wojska został uproszczony i odbiurokratyzowany dzięki specjalnej platformie internetowej.
W tej chwili jest już tam zarejestrowanych ponad 2300 podmiotów, które złożyły ponad 11 tysięcy wniosków o wsparcie wojska – informuje Małgorzata Glińska, rzeczniczka prasowa 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej. – Z tej platformy korzystały już wojewódzkie i powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne, ośrodki pomocy społecznej. Wraz ze wzrostem zaangażowania wojsk obrony terytorialnej w działania przeciwkryzysowe rośnie też liczba wniosków o wsparcie. Żeby usprawnić te działania, najlepiej złożyć taki wniosek poprzez aplikację dostępną tutaj. Nadzór nad aplikacją ma wojewoda łódzki, do niego trafiają te wnioski i po zatwierdzeniu trafiają bezpośrednio do 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej. Obsługa aplikacji ogranicza się do wypełnienia specjalnego formularza, w którym wnioskodawca wskazuje miejsce i zakres pomocy oraz nadaje jej priorytet. Formularz ten jest widoczny dla naszego koordynatora ds. współpracy z brygady, który pod wskazany adres kieruje żołnierzy z pomocą. Co istotne – zlecający zadanie na bieżąco może śledzić postęp realizacji tego zlecenia. Ważne jest również, że po zakończeniu zadania do wnioskodawcy trafią dodatkowe informacje dotyczące dalszych potrzeb lub wnioski.
Do tej pory takie informacje były podawane przez telefon lub osobiście. Teraz ten sam proces jest znacznie uproszczony i przyspieszony.