Mikropożyczka, dopłaty do miejsc pracy i dotacje na rozwój – to jedne z wielu tematów poruszanych przez przedsiębiorców na spotkaniu z dyrektorami Wojewódzkiego Urzędu Pracy i Centrum Obsługi Przedsiębiorcy w Łodzi. Podczas rozmów był również czas na podsumowanie dotychczasowej pomocy, z jakiej skorzystano w ramach tarcz antykryzysowych w powiecie wieluńskim.
Kamil Jeziorski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Łodzi:
Obecnie już dla powiatu wieluńskiego z Powiatowego Urzędu Pracy zostało zarezerwowane na wniosek marszałka ponad 33 miliony złotych i to były wypłaty na co najmniej 5 tysięcy miejsc pracy. Wojewódzki Urząd Pracy, środki, które zarezerwował dla przedsiębiorców z powiatu wieluńskiego, to ponad 42 miliony złotych na ponad 10 tysięcy miejsc pracy. Mamy również PFR (Polski Fundusz Rozwoju, przyp.red.) dla powiatu wieluńskiego zostało już wypłaconych 90 milionów złotych na około 5 tysięcy miejsc pracy. Dlaczego się spotkaliśmy? Ponieważ do tej pory była możliwość składania wniosków na przestój ekonomiczny i na obniżony wymiar czasu pracy, Tarcza 4.0 premiuje również tych przedsiębiorców i obejmuje ich swoim wsparciem, tych, którzy ze względu na spadek obrotów ani nie obniżyli wymiaru czasu pracy, ani nie wysłali pracowników na przestój ekonomiczny.
Łukasz Stajuda, dyrektor Centrum Obsługi Przedsiębiorców w Łodzi:
Dzięki inicjatywie marszałka Grzegorza Schreibera blisko 200 milionów złotych jest do rozdysponowania dla naszych przedsiębiorców z regionu województwa łódzkiego. Te pieniądze mają różny charakter. Są to pożyczki, dotacje na zachowanie płynności, na przebranżowienie się. Wiemy doskonale, że przedsiębiorcom nie jest łatwo w tym okresie. Zachęcamy do kontaktu z nami.
Poseł Paweł Rychlik:
Należy podkreślić przede wszystkim role przedsiębiorców. Dzisiejsze spotkanie to z jednej strony podsumowanie i przekazanie informacji dotyczących rezultatów działania tarcz antykryzysowych, ale tak jak mówią specjaliści, ekonomiści, ten czas kryzysu, wywołanego pandemią, może być szansą dla polskiej gospodarki, której „solą” są zaradni, utalentowani, polscy przedsiębiorcy.
Marek Kieler, starosta powiatu wieluńskiego:
Mam nadzieję, że to dzisiejsze spotkanie przyniesie dużo pozytywnych reakcji i dlatego są tutaj prelegenci, którzy znają te problemy, wiedzą, gdzie popełniane są błędy przy wypełnianiu wniosków.
Jeśli ktoś chce skorzystać ze wsparcia w prowadzonym biznesie, proszony jest o kontakt mejlowy lub telefoniczny z WUP i COP.