Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie przyznawał i wypłacał środki z programu Rodzina 500+ obywatelom Ukrainy, którzy przybyli legalnie z Ukrainy do Polski po 23 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi. Specjalny wniosek o 500+ w języku ukraińskim będzie można składać elektronicznie już od soboty.
Aby złożyć elektroniczny wniosek o 500+, uchodźca będzie musiał posiadać m.in. PESEL, konto w banku w Polsce oraz polski numer telefonu.
W najbliższy weekend Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zorganizuje specjalną akcję „Weekend dla Ukrainy”. W sobotę i niedzielę w różnych miejscach w Polsce placówki ZUS będą otwarte dla obywateli Ukrainy, którzy chcą złożyć wniosek o 500+
W placówkach pracownicy ZUS pomogą wszystkim zainteresowanym założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS) i złożyć wniosek o świadczenie 500+. Wykaz otwartych w weekend placówek będzie zamieszczony na stronie internetowej Zakładu.
Na terenie województwa łódzkiego otwartych będzie w sumie 17 placówek, gdzie przy 60. stanowiskach będzie prowadzona obsługa uchodźców. Warto zajrzeć na naszą stronę internetową, tam będzie informacja o tym, które z placówek będą otwarte i w który dzień weekendu. Uchodźcy będą mogli nas odwiedzać w godzinach od 9:00 do 15:00 – informuje Monika Kiełczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa łódzkiego. – Dodam, że jednocześnie w tych dniach pracownicy jednostek np. z Bełchatowa i Łodzi znajdą się też w miejscach, gdzie mają zakwaterowanie uchodźcy i tam, przy mobilnych stanowiskach, także będzie odbywała się obsługa.
W poniedziałek ZUS uruchomił specjalną linię telefoniczną w języku ukraińskim i polskim w sprawie świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy. Wśród obsługujących infolinię są uchodźcy z Ukrainy. (Informowaliśmy o tym tutaj – przyp. red.)
Infolinia jest dostępna w dni robocze – od poniedziałku do piątku – w godzinach od 8.00 do 18.00 pod numerem 22-444-02-55 (opłata według stawek operatorów). Pytania dotyczące świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy można też przesyłać e-mailem pod adres UA@zus.pl.
Konsultanci infolinii udzielają informacji o rodzajach świadczeń rodzinnych przyznawanych i wypłacanych przez ZUS, o tym, jak wypełnić i wysłać wniosek, jak zarejestrować profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Te informacje są publikowane również na stronie internetowej ZUS w języku ukraińskim.
Uchodźcy z Ukrainy na mocy specjalnej ustawy poza 500 plus będą mogli starać się także o Dobry start, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy oraz o dofinansowanie pobytu w żłobku przez okres zamieszkania lub pobytu z dziećmi w Polsce.
Lista jednostek ZUS otwartych w „Weekend dla Ukrainy” na terenie województwa łódzkiego:
I Oddział w Łodzi i podległe mu jednostki
I Oddział w Łodzi, Zamenhofa 2, Łódź – 26 i 27 marca
II Inspektorat w Łodzi, ul. Lipiec Reymontowskich 11 – 26 i 27 marca
Inspektorat w Zgierzu, ul. Chopina 5 – 26 i 27 marca
Inspektorat w Kutnie, ul. Jagiełły 12 – 26 i 27 marca
Inspektorat w Łowiczu, ul. Kaliska 8 – 27 marca
Biuro Terenowe w Brzezinach, ul Głowackiego 43 – 27 marca
Biuro Terenowe w Łęczycy, ul. Zachodnia 8 – 26 marca
II Oddział w Łodzi i podległe mu jednostki
II Oddział w Łodzi ul. Kilińskiego 7/11 w Zduńskiej Woli – Budynek A – 26 marca
Inspektorat w Pabianicach ul. Kościuszki 31 – 26 marca
Inspektorat w Wieluniu ul 3 maja 7 – 27 marca
Inspektorat w Łodzi ul. Łęczycka 70A – 27 marca
Oddział w Tomaszowie Mazowieckim i podległe mu jednostki
Oddział w Tomaszowie Mazowieckim, ul. Prezydenta Ignacego Mościckiego 40/42 – 27 marca
Inspektorat w Opocznie, ul. Moniuszki 1 – 26 marca
Inspektorat w Piotrkowie Trybunalskim , ul. Armii Krajowej 9 – 26 marca
Inspektorat w Radomsku, ul. Piastowska 24 a – 26 marca
Inspektorat w Skierniewicach, al. Niepodległości 5 – 26 i 27 marca
Biuro Terenowe w Rawie Mazowieckiej, ul. Solidarności 1 a – 26 marca