Mieszkańcy gminy Czarnożyły również mogą składać wnioski na zakup tańszego węgla. Można to zrobić elektronicznie lub osobiście. Mówił wójt Andrzej Modrzejewski:
Wiemy, że mieszkańcy mają problemy z zakupem opału, on jest niesamowicie drogi. Zarejestrowaliśmy się, czekamy na ofertę skąd będziemy mogli ten węgiel odebrać. Mamy problem diagnozowany na podstawie deklaracji, które ludzie składali, jeżeli chodzi o piece. Wiemy, ile tych pieców jest. Obdzwoniliśmy około 1200 gospodarstw w jeden dzień, wiemy, ile kto potrzebuje. Zapotrzebowanie 600 ton na ten rok i 600 ton na rok przyszły, ponieważ nie wszyscy kwalifikują się do zakupu tańszego węgla. Umieściliśmy wniosek na stronie internetowej, mieszkańcy mogą go pobierać, ewentualnie zgłaszać się do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, na pewno pracownicy pomogą. I będziemy chcieli wyposażyć mieszkańców w opał.
Samorząd prowadził rozmowy z czterema przedsiębiorcami, którzy mają doświadczenie w sprzedaży węgla. Jego cena zgodnie z ustawą o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych nie przekroczy 2 tys. zł za tonę.
Uprawnionymi do zakupu węgla po preferencyjnej cenie będą gospodarstwa domowe, którym przysługuje dodatek węglowy (otrzymały dodatek bądź go otrzymają).
Łączny limit zakupu węgla wynosi 3 tony na jedno gospodarstwo domowe: w ramach tego limitu można będzie kupić maksymalnie: 1,5 tony w okresie do 31.12.2022 roku oraz kolejne 1,5 tony w okresie od 01.01.2023 roku do 30.04.2023 roku.
– informuje gmina Czarnożyły na swojej stronie internetowej.