W Polsce trwa jeszcze astronomiczna zima, ale wieluńscy uczniowie przenieśli się dziś na godzinę tam, gdzie trwa nieustające lato. Mowa oczywiście o Madagaskarze. Na wyspę trzykrotnie większą, niż Polska, zabrał dzieci w opowieści Piotr Kowalczyk – podróżnik, fotograf i publicysta. Spotkanie było okazją do zapoznania się z tajemnicami wyspy nazywanej często, ze względu na swoją odrębność, ósmym kontynentem. Podróżnik przedstawił różnorodności kulturowe i geograficzne współczesnej Afryki, zabierając uczestników w podróż przez Saharę, sawannę i dżunglę. Dzieci mogły się przekonać, jak wyglądają i z jakimi problemami borykają się tam ich rówieśnicy. Jak się okazało, nikt nie miał problemu z rozpoznaniem najsłynniejszego chyba zwierzęcia wyspy – lemura katta, czyli bajkowego Króla Juliana.
Spotkaliśmy się z Królem Julianem – mówi Piotr Kowalczyk. – Zobaczyliśmy, jak wygląda bajkowy król z Madagaskaru, jak wygląda tam życie mieszkańców i jakie osobliwości kryje ta wyspa. Dzieci zobaczyły zdjęcia i krótkie filmy, pokazałem wirtualnie, jak wygląda Madagaskar. Skonfrontowaliśmy, jak wygląda Madagaskar tak naprawdę, gdzie w ogóle leży. Myślę, że to było dość ciekawe, jak rzeczywiście wygląda Madagaskar, gdzie jest ta wyspa i co to w ogóle jest. To jest wyspa, państwo, które ma stolicę, władze, ludzi i problemy. Pokazałem, jak wygląda życie dzieci szkolnych na Madagaskarze i co się je w stołówce (ryż z sosem). Madagaskar to jedna z ciekawszych moich wypraw, ciekawszych kierunków, gdzie można sporo pokazać, sporo nauczyć się o przyrodzie i geografii. Z ciekawostek to są tam zwierzęta, które żyją tylko na Madagaskarze, np. większość kameleonów żyje tylko tam i oczywiście baobaby, większość gatunków żyje tylko na Madagaskarze. Jest to wyspa, taki wyjątek biologiczny na świecie, gdzie jest coś, czego nie ma nigdzie indziej.
Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Literacka podróż”, realizowanego przez Miejską i Gminną Bibliotekę Publiczną w Wieluniu. Jutro dzieci spotkają się z autorką wspaniałych książek dla dzieci, Zofią Stanecką.
Fot. MiGBP w Wieluniu