W całym kraju trwają przygotowania do uczczenia setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej. W akcję zaangażowali się także mieszkańcy powiatu wieluńskiego.
W naszej firmie przygotowujemy do spuszczenia na wodę w Płocku dwa galary wiślane, uzbrojone, dodatkowe obsadzone wojskiem – grupą rekonstrukcyjną „Strzelców Kaniowskich”, odtwarzających sylwetki żołnierzy z tamtego okresu. Chcemy w ten sposób uczcić wspaniałe zwycięstwo Polski, ja jestem pełen podziwu dla naszej społeczności z początków XX wieku. Po 123 latach niewoli, niszczona, germanizowana i rusyfikowana przez zaborców potrafiła zmobilizować się i w krótkim czasie zorganizować prawie milionową armię, która odparła bolszewicki najazd. Fenomen ten dotyczy też rzeki Wisły. „Cud nad Wisłą” zawdzięczamy także marynarzom i jednostkom pływającym cywilnym i z Flotylli Wiślanej, która krwawe boje właśnie prowadziła na wysokości Bobrownik, Nieszawy czy w obronie Płocka.
– mówił Wacław Witkowski, przedsiębiorca wieluński.
Posłuchaj więcej:
Rejs rozpocznie się 12 sierpnia w Płocku od wystawienia warty honorowej i otwarcia wystawy łódzkiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej poświęconej Tadeuszowi Jeziorowskiemu, 11-letniemu obrońcy Płocka, najmłodszemu kawalerowi Krzyża Walecznych. Następnie uczestnicy rejsu upamiętnią miejsca walk w Dobrzyniu nad Wisłą, Bobrownikach i we Włocławku. Główne uroczystości i parada kilkudziesięciu tradycyjnych jednostek rzecznych, organizowane w ramach Festiwalu Wisły 2020 „Wisła w ogniu”, zaplanowane są w Toruniu 15 i 16 sierpnia.
Wsparcie dla rejsu zapewnia Starostwo Powiatowe w Wieluniu.