Dziś Wielunianie uczcili 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Były to skromne uroczystości spowodowane obostrzeniami i niesprzyjającą pogodą. Rozpoczęły się od mszy świętej w wieluńskiej Kolegiacie po czym uczestnicy przeszli pod pomnik papieża Jana Pawła II, gdzie złożyli kwiaty i zapalili znicze. Główne obchody i przemówienia odbyły się na placu Kazimierza Wielkiego pod tablicą Marszałka Józefa Piłsudskiego. Gości przywitał Jan Książek, dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej nawiązując do wczorajszej uroczystości, która miała miejsce na cmentarzu parafialnym w Wieluniu.
W dniu wczorajszym obchodziliśmy 100. rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego, bardzo ważną. Górny Śląsk w większej części, w latach 20, 30 – tych, należał do Rzeczypospolitej Polskiej. To wielka danina krwi Dolnoślązaków. Wspominamy Konstytucję 3 – majową, by podkreślić jej znaczenie nie tylko w owym czasie, bo o jej wynikach dyskutują historycy, natomiast z punktu widzenia podtrzymywania ducha wiary, tradycji, pamięci, jakże ona była ważna. Jakże ważny był głos reformatorów na czele z królem, którzy doprowadzili do jej uchwalenia w czasie czteroletnich obrad Sejmu, później nazwanego Sejmem Wielkim (…). – mówił dyrektor Książek.
Już 230 lat minęło od uchwalenia Konstytucji 3 Maja. My Polacy z dumą mówimy o tym, że jest to pierwsza w Europie Konstytucja, że był to ostatni zryw Rzeczypospolitej. Była to wielka mądrość ówczesnych, którzy stworzyli ustawę zasadniczą. I tym się bardzo często chlubimy. Ale czy nie odbieramy tego aktu nazbyt powierzchownie? Bez wchodzenia w głębię tego co się wtedy wydarzyło? – pytał włodarz Wielunia, Paweł Okrasa – W swoim przemówieniu nawiązał również do czasów obecnych i obostrzeń, które wprowadził rząd. – Nasza Konstytucja stanowi, że każdy człowiek ma prawo do pracy, że każdy może prowadzić działalność gospodarczą. Czymże jest zatem wprowadzanie rozporządzeń, które zakazują pracy, które ograniczają działalność gospodarczą? Oby ci, którzy wprowadzają te ograniczenia nie byli traktowani jak Szczęśni Potoccy, jak Ksawerzy Braniccy i jak Sewerynowie Rzewuscy (…).
Cieszę się bardzo, że możemy się spotkać i upamiętnić jeden z najważniejszych momentów w dziejach naszej ojczyzny. – mówił z kolej Marek Kieler, starosta powiatu wieluńskiego – Dzisiaj w 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja oddajemy cześć jej twórcom i wracamy do tamtych wydarzeń. 3 maja 1791 r. na Zamku Królewskim w Warszawie Sejm Wielki przyjął Konstytucję. Uchwalili ją posłowie tak zwanej Korony i Wielkiego Księstwa Litewskiego, posłowie Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Była to druga Konstytucja na świecie, a pierwsza w Europie. Również Wielunianie mieli swój wkład w ustanowieniu tekstu Konstytucji. 27 czerwca 1791 roku po uroczystej mszy świętej w wieluńskiej Kolegiacie mieszczanie duchowieństwo, młodzież szkolna przyjęli Konstytucję.
Posłuchaj wystąpień:
Wartę honorową przed tablicą Marszałka Józefa Piłsudskiego pełnili członkowie Stowarzyszenia Historycznego Bataliony Obrony Narodowej z Wielunia.