1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17:00 wybuchło Powstanie Warszawskie. W ten dzień, aby uczcić pamięć powstańców, w całej Polsce odbędą się uroczystości i oddanie hołdu tym, którzy walczyli i zginęli w powstaniu. W Wieluniu mieszkańcy spotkają się pod pomnikiem rotmistrza Witolda Pileckiego.
Pierwsze wydarzenie jest organizowane przez gminę Wieluń i na to wydarzenie zaprasza burmistrz Paweł Okrasa. Związane jest z upamiętnieniem 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. To 1 sierpnia godzina 17.00. O tej porze spotykamy się pomnikiem wielkiego Polaka rotmistrza Witolda Pileckiego. To będzie część oficjalna, podczas której wybrzmi apel pamięci, zostaną złożone kwiaty i znicze – mówi Jan Książek, dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej.
Dzień później, 2 sierpnia, na ulicy Ewangelickiej odbędzie się rekonstrukcja wydarzeń historycznych związanych z Powstaniem Warszawskim.
Natomiast to wydarzenie przygotowuje Muzeum Ziemi Wieluńskiej razem ze Stowarzyszeniem Historycznym Bataliony Obrony Narodowej, z harcerzami, z muzykami. Początek – godzina 18.00. Na samym początku nawiążemy do tego historycznego wydarzenia, przypomnimy, opowiemy o nim, a później będzie inscenizacja nawiązująca do rozbrojenia niemieckiej placówki. To będzie element poglądowo bardzo ciekawy. Będzie można później porozmawiać z rekonstruktorami, zobaczyć, jak wyglądają repliki umundurowania powstańczego, broni czy innych elementów oporządzenia, bardzo lichego, dodajmy, bo przecież powstańcy tak naprawdę tej broni mieli bardzo niewiele. Będzie można też zobaczyć wystawę „Wieluńskie ślady Powstania Warszawskiego”. To jest wystawa planszowa przygotowana przez Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Później, o godzinie 19.00, wysłuchamy koncertu kapeli PSP z Sieradza. Kapeli towarzyszyć będą młodsi muzycy, którzy będą opowiadali historię bohaterów Powstania Warszawskiego. Warto o tych bohaterach mówić w kontekście lokalnym, bo Powstanie Warszawskie to wielki zryw szczególnie młodego pokolenia, tych, którzy chcieli za wszelką cenę wyrzucić okupantów niemieckich z Warszawy, ale niestety siła wojsk niemieckich była zbyt duża. Wojsko rosyjskie na rozkaz Stalina stanęło po drugiej stronie rzeki Wisły i niewiele zrobiło, żeby pomóc powstańcom. Wśród powstańców byli także wieluniacy, mieszkańcy naszego miasta, absolwenci gimnazjum im. Tadeusza Kościuszki. Byli ci, którzy wcześniej, w 1920 roku, bili bolszewików pod Warszawą. Wśród nich byli także żołnierze zawodowi związani z naszym miastem, były dziewczyny i byli młodzi mężczyźni, byli uczniowie między innymi pochodzący stąd, a uczący się w Warszawie, w słynnym gimnazjum Stefana Batorego. Byli ci wszyscy, którzy w czasie wojny tam wywędrowali, jak chociaż rodzina pastora Wendta, gdzie jego dzieci brały udział w powstaniu. Wielu z nich zginęło. O nich, o tych postaciach będziemy mówić. Teraz w imieniu pracowników, w imieniu swoim serdecznie zapraszam na to wydarzenie, bo myślę, że warto będzie przypomnieć i w atmosferze pewnego skupienia dowiedzieć się więcej o Powstaniu Warszawskim, które trwało 63 dni – dodaje Jan Książek.
Na te wydarzenia zaproszeni są wszyscy mieszkańcy regionu i goście.