To była gala inna niż wszystkie, bo poświęcona najmłodszym artystom z powiatu wieluńskiego, którzy wzięli udział w projekcie „Wieluń wierszem pisany”. Owocem tego projektu jest książka z wierszami i ilustracjami uczniów z klas I–VIII. Pomysł projektu wyszedł ze Szkoły Podstawowej im. Władysława Bełzy w Bieniądzicach, a zrealizowany został przez Wieluński Dom Kultury.
W książce znalazło się 40 wierszy zebranych w ramach I Powiatowego Konkursu Literackiego pt. „Wieluń wierszem pisany”. Te utwory były tak piękne, tak ciekawe, a przede wszystkim pokazywały spojrzenie na Wieluń oczami młodych ludzi, że Wieluński Dom Kultury postanowił wydać je w postaci książki. Udało się pozyskać pieniądze z Fundacji PZU. Fundacji, której celem jest promowanie edukacji dzieci i młodzieży oraz wspieranie talentów. Dodatkowo WDK ogłosił konkurs pt. „Wieluń pędzlem malowany” na ilustracje do książki. W ten oto sposób powstał piękny tomik wierszy stworzony przez dzieci z gminy Wieluń oraz powiatu wieluńskiego.
Podczas gali pomysłodawczyni projektu Anna Kinas i Marzena Kowalska, dyrektorka Szkoły Podstawowej im. Władysława Bełzy w Bieniądzicach, otrzymały „Perły kultury”.
Z projektu powstała książka, uważam, że przepiękna wizualnie – mówi Elżbieta Kalińska, dyrektor Wieluńskiego Domu Kultury. – Ale też i przepiękna, jeżeli chodzi o wiersze, które dzieci napisały. Kocham takie przedsięwzięcia, w których młodzi ludzie są artystami, i będą tutaj potraktowani ze splendorem. Myślę, że to ma znaczenie, abyśmy szanowali, kochali artystów, nawet jak są mali i jeszcze nie wszystko może potrafią, ale mają już specjalną wrażliwość, bo ktoś, kto napisał wiersz, namalował obrazek z pewną ideą, to jest na pewno artystyczna dusza.
Pomysł jest z roku 2019, kiedy to Minister Oświaty i kuratoria nadali kierunek polityki oświatowej państwa na patriotyzm. I stąd ukierunkowanie, żeby zrobić projekt, który ogarnie nie tylko naszą społeczność, ale cały Wieluń – mówi pomysłodawczyni, Anna Kinas.
Szkoła w Bieniądzicach słynie z bardzo kreatywnych nauczycieli i wiedziałam, że jeżeli pani Ania weźmie się za jakieś przedsięwzięcie, to będzie ono skuteczne. Ten cały konkurs, to jest taki element innowacji pedagogicznej, którą pani Ania realizowała przez kilka lat, i to się świetnie wpisuje w wychowanie patriotyczne, do czego bardzo zachęcamy nasze dzieci i młodzież – mówi Marzena Kowalska, dyrektorka szkoły w Bieniądzicach.
Młodzi artyści z rąk burmistrza Wielunia Pawła Okrasy otrzymali „Małe wieże sukcesu”.
11-letnia Zofia Jankowska zdobywczyni I miejsca: To mój pierwszy wiersz w ogóle. Napisałam go jak byłam u babci, na kolanie, w dziesięć minut. Jest to pierwsza taka nagroda – bardzo mi miło – i mam nadzieję, że nie ostatnia.
Zosię na gali dopingowała całą rodzina : Bardzo się cieszę z tej nagrody, bo ona zasługuje na to. Bardzo dużo pracuje nad sobą – mówi babcia Zosi, Danuta Jakiel.
I miejsce, ale w wyższej kategorii, zajęła Kinga Wilk ze Szkoły Podstawowej w Gaszynie: Do napisania wiersza zainspirował mnie sam Wieluń, krajobraz, historia, książki, opisy. To był pierwszy wiersz jaki w ogóle napisałam.
Mnie do napisania wiersza pobudziła historia Wielunia, ale nie z czasów II wojny światowej, ale dalsza, o której się mniej mówi – zauważa uczeń tej samej szkoły, Krzysztof Trocha, który w konkursie zajął II miejsce.
Jolanta Ustyniak, dyrektorka Szkoły Podstawowej im. Jana Jarczaka w Gaszynie, nie kryła wzruszenia: Jestem bardzo wzruszona, bo dwójka moich uczniów otrzymała nagrody. I też bardzo wzruszył mnie koncert.
Nagrodą dla wszystkich zgromadzonych był koncert „Matka Polka od wszystkiego” Bożeny Omilanowicz z zespołem. Artystka zaprezentowała piosenki aktorskie w jazzowych aranżacjach. Wykonała również kilka piosenek z repertuaru Ewy Demarczyk.
Zwycięzcy projektu w kategorii klas I–III:
I miejsce – Zofia Jankowska, „Magiczny Wieluń” – Szkoła Podstawowa w Bieniądzicach
II miejsce – Alicja Wojtera, „Wieluń” – Zespół Szkół Samorządowych im. Władysława Reymonta w Pątnowie
III miejsce – Justyna Pawelec, „Spacerkiem przez Wieluń” – SPSK w Kadłubie.
W kategorii klas IV–VI:
I miejsce – Konstancja Zadworna, „Moje miasto” – Zespół Szkół Samorządowych im. Władysława Reymonta w Pątnowie
II miejsce – Maria Grabczak, „Moje miasto” – SP nr 4 im. Królowej Jadwigi
III miejsce – Nikola Piekielna, „Ulica Kasztanowa” – SP Bieniądzice.
W kategorii klas VII-VIII:
I miejsce – Kinga Wilk, „Moje miasto” – SP im. Jana Jarczaka w Gaszynie
II miejsce – Natalia Pawelec, „Sen” – SPSK w Kadłubie
II miejsce – Krzysztof Trocha, „Wieluń przed Wiekami” – SP im. Jana Jarczaka w Gaszynie
III miejsce – Martyna Kurowska, „Nasze miasto” – Szkoła Podstawowa im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Ostrówku
III miejsce – Oliwia Orzełek – SP nr 4 w Wieluniu.
Wiersze najwyżej nagrodzonych czytały: Marzena Kowalska, dyrektorka Szkoły Podstawowej im. Władysława Bełzy w Bieniądzicach, Joanna Skotnicka-Fiuk, wiceburmistrz Wielunia, i Elżbieta Kalińska, dyrektorka Wieluńskiego Domu Kultury.
Dodamy, że w ramach projektu uczestnicy wzięli udział w warsztatach literackich na Dworcu Kulturalnym Wieluń – Dąbrowa, które poprowadził pan Bartosz Kurowski.
W projekcie przyznano również nagrody, które napłynęły na konkurs „Wieluń pędzlem malowany”. Nadesłano aż 85 prac. Oto zwycięzcy:
I miejsce – Bartosz Wróbel
II miejsce – Wiktor Sztandera
III miejsce – Lena Dybek.
Gratulujemy.
Fot. Wieluński Dom Kultury