Dzisiaj w strugach deszczu przed pomnikiem Orląt Polskich, w miejscu pochówku Powstańców Śląskich na Cmentarzu Parafialnym w Wieluniu, upamiętniono 100. rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego. Rys historyczny przedstawił Jan Książek, dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej.
My, jako Ziemia Wieluńska, jesteśmy sąsiadami Górnego Śląska – o tym zawsze musimy pamiętać i nasi bracia w owym czasie mieszkający po drugiej stronie rzeki Prosny, wielokrotnie spowinowaceni z tymi, którzy mieszkali w gminach Dzietrzkowice, Rudniki, Praszka byli pewni, że ta pomoc od nas nadejdzie. Nadeszła pomoc fizyczna, kiedy powstanie miało wybuchnąć w nocy z 2 na 3 maja 1921 roku. Już wieczorem 2 maja czyli dokładnie 100 lat temu, z Wielunia przez Rudniki wyszła 90-osobowa grupa powstańców, wśród nich byli żołnierze wojny polsko- bolszewickiej, wielu z nich spoczywa na wieluńskim cmentarzu. Tych 90 – nie było jedynymi. 6 maja kolejna, ponad 40-osobowa grupa powstańców stąd wyszła do powstania i walczyli m.in. w 8. Pułku Tarnogórskim i walczyli w okolicach dzisiejszych miejscowości Kostów, Byczyna, i dalej blokowali m.in. Katowice. III Powstanie Śląskie dowiodło, że przynależność Górnego Śląska i Polaków tam mieszkających do Państwa Polskiego jest nieodzowna.
Kwiaty pod pomnikiem złożyli przedstawiciele starostwa powiatowego, Urzędu Miasta, Muzeum Ziemi Wieluńskiej, Stowarzyszenia Historycznego Bataliony Obrony Narodowej i Stowarzyszania Historycznego „Strzelcy Kaniowscy”.
Posłuchaj więcej: