W sobotę pod pomnikiem Powstańców 1863 roku w Lasku Miejskim w Wieluniu uczczono 159. rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Uroczystość rozpoczęto od przypomnienia historii tego szczególnego miejsca.
Za tym pomnikiem, który był wybudowany w tej formule w 1958 roku, jest tablica upamiętniająca powstańców, którzy zginęli w tym miejscu albo na wieluńskim Rynku. Ta tablica zawiera kilka nazwisk, nawiązuje do tej bardzo skromnej z 1925 roku i tam z tłu, za nami, są szczątki powstańców, bo kiedy budowano taki sam pomnik, dokładnie w 1934 roku, to wtedy robotnicy wykopali szczątki tych, którzy byli tu pogrzebani. To miejsce nie wyglądało tak pięknie jak dziś. Tu były wyrobiska po glinie, miejsce gdzie wyrzucano śmieci z miasta, padlinę – było to miejsce hańbiące. Tu niedaleko rakarz miał swój dom i on pod przymusem karnym zakładał pętle na szyje powstańców styczniowych – mówił dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu Jan Książek.
Burmistrz Wielunia Paweł Okrasa:
To już 159 lat minęło, kiedy nasi przodkowie w tym miejscu złożyli swoje życie na ołtarzu ojczyzny, walcząc tak naprawdę w sprawie beznadziejnej, bo kto wierzył w to, że można stawić skutecznie czoło wielkiej carskiej armii. To było wręcz nie do wykonania. Zapłacili za to ogromna cenę. Spotykamy się tutaj z dwóch powodów, po pierwsze pamięć (…), po drugie, to fakt, że nie żyjemy w czasach, w których nie grożą nam niebezpieczeństwa.
Poseł Paweł Rychlik:
Wydawać by się mogło, że to ogromny czas, ale tak de facto, w sztafecie pokoleń, to kilka pokoleń (…). Powstańcy byli ziarnem, które dało owoc. Należy jeszcze raz podkreślić wagę tamtego wydarzenia, które z góry mogło być powstaniem przegranym, koniec końców doprowadziło do tego momentu, do wolnej Polski, którą powinniśmy szanować.
Starosta powiatu wieluńskiego Marek Kieler:
Zgromadziliśmy się przed pomnikiem powstańców, aby uczcić pamięć za ich ofiarność, za ich miłość do ojczyzny. Chciałbym tylko nadmienić, że takich miejsc na terenie powiatu wieluńskiego, dawnej ziemi wieluńskiej, jest bardzo dużo (…).
Posłuchaj:
W uroczystości wzięli udział m.in. radna Sejmiku Województwa Łódzkiego Dorota Więckowska, radni Rady Gminy Wieluń, radni Rady Powiatu Wieluńskiego oraz stowarzyszenia historyczne Bataliony Obrony Narodowej z Wielunia i Gloria Victis oraz młodzież szkolna.