Na mogile powstańców styczniowych w Lasku Miejskim w Wieluniu odbyły się uroczystości związane z 157. rocznicą wybuchu powstania styczniowego. W uroczystościach wzięli udział przedstawicie władz, instytucji, harcerze, uczniowie i członkowie grup rekonstrukcyjnych.
Uroczystości prowadził Jan Książek, dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej:
Miejsce, w którym się znajdujemy, ma szczególną wymowę. Jesteśmy dokładnie w tej przestrzeni, gdzie w 1934 roku, podczas budowy pomnika upamiętniającego powstanie styczniowe, tego pierwszego, tak samo wyglądającego jak dzisiejszy, wyciągnięto szczątki zamordowanych powstańców.
Marek Kieler, starosta wieluński:
22 stycznia 1863 roku manifestem Tymczasowego Rządu Narodowego wybuchło powstanie styczniowe. Dzisiaj spotykamy się, aby uczcić pamięć tych, którzy w imię wolności, niepodległości i suwerenności narodu polskiego zginęli. Wolność nie jest nam dana na zawsze, o wolność musimy walczyć każdego dnia swoją pracą, sumiennością i wykonywaniem swoich obowiązków.
Tomasz Grajnert, radny Rady Miejskiej Wielunia:
To był kolejny zryw narodowy, który umożliwił nam jedność narodu. Dzięki temu i dzięki innym powstaniom w XIX wieku mogliśmy się doczekać odzyskania niepodległości w 1918 roku. Dziś, oprócz jedności, ważna jest pamięć o przodkach, o tych wszystkich, dzięki którym tożsamość narodowa i państwowość polska mogła zaistnieć.
Przemysław Bucki, Stowarzyszenie Bataliony Obrony Narodowej z Wielunia:
Oddziały powstańcze tworzone były na zasadzie pospolitego ruszenia, były rozmaicie uzbrojone, niejednolite. Były dramatyczne braki w uzbrojeniu, podobnie było w zakresie umundurowania. Odtwarzając sylwetki powstańców, prezentujemy właśnie tę różnorodność wyposażenia.
List burmistrza Wielunia, Pawła Okrasy, odczytał Radosław Urbaniak:
(…) Dziś, oddając hołd i dziękując bohaterom, trzeba nam pamiętać, że jedność narodu trzeba zachowywać każdego dnia, doceniając czasy wolności, swobody, w których żyjemy. Niech 157. rocznica wybuchu powstania styczniowego stanie się okazją do zbudowania jedności w narodzie. Cześć i chwała bohaterom, wieczna pamięć poległym.
Posłuchaj relacji: