Po praktycznie trzyletniej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa do rywalizacji w Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym wróciła młodzież szkół podstawowych. W piątek w obiektach Szkoły Podstawowej nr 4 w Wieluniu odbyły się eliminacje powiatowe tego ogólnopolskiego konkursu wiedzy z zakresu obowiązujących przepisów drogowych oraz sprawności w poruszaniu się jednośladami.
W wieluńskich eliminacjach wzięło udział blisko 60 dzieci w dwóch grupach wiekowych z kilkunastu szkół podstawowych z terenu powiatu. Rywalizowano w trzech konkurencjach – oprócz testu wiedzy i jazdy praktycznej uczestnicy przechodzili także teoretyczny i praktyczny sprawdzian z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej.
Najłatwiejsza jest kładka, a najtrudniejsza łezka. (…) I slalom, bo jest dość ciasno wszystko ustawione. (…) Nie boję się testu wiedzy, to będzie raczej proste zadanie. (…) Pierwsza pomoc jest najłatwiejszą częścią turnieju. (…) Obawiam się podchwytliwych pytań, więc nie wiem, jak pójdzie na sprawdzianie z wiedzy.
To najczęściej pojawiające się uwagi młodych uczestników zmagań. Nad bezpieczeństwem i sprawnym przebiegiem turnieju dbali oczywiście policjanci i policjantki z wieluńskiej komendy, wspierani przez strażników miejskich.
Oceniali oni nie tylko prace z testu wiedzy, ale przede wszystkim umiejętności i znajomość zasad opisanych w kodeksie drogowym. To właśnie tor przeszkód zorganizowany na przyszkolnym miasteczku ruchu drogowego zawsze sprawia najwięcej trudności i w głównej mierze decyduje o ostatecznej kolejności w turnieju.
Cieszymy się, że odbyła się kolejna edycja turnieju – mówi Katarzyna Grela, rzeczniczka prasowa wieluńskiej komendy policji. – Cieszy to, że uczestnicy przygotowali się do konkursu na dobrym poziomie. Ich umiejętności pokonywania toru przeszkód naprawdę nas zaskoczyły. Widać, że to przygotowanie było naprawdę bardzo dobre. (…) Z wiedzą było natomiast „różnie”. Zadania nie były oczywiście nazbyt proste, ale każdy z uczestników posiada kartę rowerową, więc wymagana jest od nich znajomość aktualnych przepisów ruchu drogowego.
Część poświęconą pierwszej pomocy nadzorował Sebastian Jasiński, ratownik medyczny z wieloletnim doświadczeniem.
Jestem bardzo zadowolony z tego, jaką wiedzę reprezentują ci młodzi ludzie, zwłaszcza że wiem o tym, iż ma to przełożenie na późniejsze działanie praktyczne. Te osoby, które poznają zasady pierwszej pomocy, zwłaszcza te młode osoby, naprawdę potrafią później tej pomocy udzielić. Wiedza uczestników turnieju jest zaskakująco dobra. I to cieszy.
Posłuchaj relacji:
Rywalizacja odbywała się w dwóch płaszczyznach. Zespołowo i indywidualnie. Z punktu widzenia organizatorów ta pierwsza kategoria jest istotniejsza, bo wynik całej drużyny determinuje możliwość włączenia się w rywalizację na szczeblu wojewódzkim, a dalej nawet krajowym. W tym roku najlepiej w swoich grupach wiekowych poradziły sobie reprezentacje Zespołów Szkolno-Przedszkolnych z Wierzchlasu i Kraszkowic. To one będą reprezentować powiat wieluński w zmaganiach wojewódzkich, które w maju odbędą się w Piotrkowie Trybunalskim. Rywalizacja indywidualna jednak miała też znaczenie, bo najlepsi w swoich grupach wiekowych, zgodnie z tradycją nagrodzeni zostali rowerami ufundowanymi przez Starostwo Powiatowe i Urząd Miejski w Wieluniu. Puchary, medale i inne upominki ufundowały wszystkie gminy z terenu powiatu, Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi, Kuratorium Oświaty w Łodzi, Fundacja Bezpieczna Droga i Radio Ziemi Wieluńskiej (upominki od radia od wielu edycji otrzymują najwięksi pechowcy turnieju, czyli ci uczniowie, którym z różnych przyczyn, często nie zawinionych bezpośrednio, nie powiodło się na torze przeszkód). Wśród sponsorów znaleźli się także Jacek Podgórniak, który ufundował wodę dla każdego z uczestników turnieju oraz Piekarnia-Cukiernia Graczyk – fundator pączków.
Poniżej prezentujemy klasyfikację końcową tegorocznej powiatowej edycji Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym.
Grupa młodsza:
1 miejsce – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Wierzchlesie (Zuzanna Kukuła, Lena Czarnuch, Dawid Kwaśny i Dawid Puławski),
2 miejsce – Szkoła Podstawowa nr 4 w Wieluniu (Aleksandra Pakuła, Oliwia Sójka, Kacper Lach i Wojciech Moczulewski),
3 miejsce – Szkoła Podstawowa w Mierzycach (Maria Kurpet, Małgorzata Spychała, Oliwier Rzęckowski i Łukasz Sandak).
Nagroda indywidualna przypadła Dawidowi Kwaśnemu z ZSP w Wierzchlesie, a nagroda pocieszenia Marii Konovalchuk z SP w Ostrówku.
Grupa starsza:
1 miejsce – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kraszkowicach (Bartosz Wróbel, Miłosz Fuks i Norbert Napieraj),
2 miejsce – Szkoła Podstawowa nr 4 w Wieluniu (Łukasz Sobieraj, Maksymilian Kostrzewa i Filip Sajna),
3 miejsce – Szkoła Podstawowa w Ostrówku (Magdalena Lesiak, Oskar Wróbel i Tomasz Witkowski).
Nagroda indywidualna trafiła do Maksymiliana Kostrzewy z SP 4 w Wieluniu, a nagroda pocieszenia do Markusa Musiały z SP w Gaszynie.