Sytuacja małego i średniego przedsiębiorcy w Polsce wobec organów państwa – to jeden z głównych tematów wczorajszego spotkania, które odbyło się w sali widowiskowej Wieluńskiego Domu Kultury. Zorganizowali je Paweł Okrasa, burmistrz Wielunia i Federacja Powszechny Samorząd Gospodarczy, którego prezesem jest dr Włodzimierz Zydorczak.
Naszym celem jest przywrócenie w Polsce powszechnego samorządu gospodarczego jako instytucji prawa publicznego. Gdyby ten samorząd został przywrócony, wówczas federacja się rozwiąże, przygotuje jedynie wybory do izb przemysłowo – handlowych, które będą wyborami takimi samymi jak do samorządu terytorialnego – mówi dr Włodzimierz Zydorczak i podkreśla, że zgromadzenie jak największej liczby przedsiębiorców może mieć znaczący wpływ na polityków. – Bo samorząd gospodarczy, który musi być wprowadzony ustawą, niestety jest w rękach polityków, a politycy są przeciwnikami samorządu gospodarczego z tego względu, że dla każdej kolejnej ekipy gospodarka jest łupem wyborczym i politycy nie chcą się dzielić wpływami i nie chcą się poddawać żadnej kontroli. Dla nich jest bardzo istotny swobodny dostęp do spółek skarbu państwa, z którym można wyprowadzać setki milionów złotych, co odbija się na kieszeniach wszystkich obywateli. Te spółki są sprzedawcami produktów na zasadach monopolu i każdy z nas musi kupować u nich prąd, bilety kolejowe, lotnicze itd. I oczywiście te wyprowadzane setki milionów złotych, również na cele polityczne, przekładają się na ceny, które każdy z nas płaci z własnej kieszeni i to jest dodatkowe obciążenie przeciętnego Polaka oprócz podatków, które płaci normalnie do budżetu państwa. (…).
Na spotkaniu obecny był Krzysztof Jędrasik, rzecznik Stowarzyszenia „Niepokonani 2012″, członek Rady Przedsiębiorców przy Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Zajmuje się przedsiębiorstwami, które zniszczyła machina urzędnicza.
Odsetek takich przedsiębiorstw jest olbrzymi. Według naszych danych, które są trudno weryfikowalne niestety, ponieważ państwo nie chce się dzielić takimi informacjami, to w latach 2015 – 2018 w stosunku do 250 tys. przedsiębiorców zgłosiły urzędy skarbowe o zbrodni vatowskiej. To wręcz nieprawdopodobne, bo to 10% przedsiębiorców (…). – mówi Jędrasik.
Federację Powszechny Samorząd Gospodarczy wspiera prof. dr hab. Wawrzyniec Konarski, rektor Akademii Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie, który prowadził dyskusję.
Uważam, że wszelkie formy horyzontalnej współpracy polskich przedsiębiorców wielkości średniej i małej, bo w istocie o taki profil chodzi, są bardzo istotne w sektorze polskiej gospodarki, bo tworzą one lekko licząc 4/5 polskiego PKB, jeśli nie więcej, czyli trzeba o tę grupę dbać. Jeśli ta grupa czuje się w jakiś sposób niedowartościowana przez czyny, działania o charakterze prawnym czy praktycznym ze strony osób, które rządzą, to z oczywistych powodów powinna ona eksponować swoje interesy. Skoro mamy samorząd terytorialny, to i jest potrzebny samorząd gospodarczy – podsumowuje prof. Konarski.
Podczas spotkania mówiono również o przedsiębiorczości Miasta i Gminy Wieluń oraz o łódzkiej tarczy przedsiębiorców. Było to pierwsze tego typu spotkanie w Wieluniu, być może nie ostatnie, jeżeli będzie zainteresowanie. Na wczorajszym było kilkanaście osób.