20 uczniów Zespołu Szkół nr 2 im. Jana Długosza w Wieluniu wraz ze swoimi włoskimi kolegami codziennie uczestniczyło w warsztatach poświęconych tematyce ekologicznej. Brali udział w projekcie „Eco Friends”, który pozwolił im wyjechać do Włoch w celach edukacyjnych oraz krajoznawczych. Wczoraj w czytelni szkolnej biblioteki odbyło się uroczyste podsumowanie projektu.
Młodzież dyskutowała na temat problemów oraz wyzwań związanych z ochroną środowiska nad Wisłą i we Włoszech, z uwzględnieniem działań, które możemy podjąć w swoich domach i najbliższej okolicy. Uczniowie przygotowywali w grupach prezentacje dotyczące kurczących się zasobów wody i metod jej oszczędzania, energii odnawialnej, gospodarki śmieciami oraz recyklingu. W ramach działań praktycznych w terenie, wspólnie z włoskimi kolegami, zbieraliśmy śmieci na plaży w nadmorskim rezerwacie przyrody w ramach Programu Power realizowanego przez uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół nr 2 w Wieluniu – mówi opiekun grupy Michał Łasiński, nauczyciel języka angielskiego w Zespole Szkół nr 2 w Wieluniu.
Uczniowie współpracowali ze szkołą Instituto Tecnico Agrario Statale w Ascoli Piceno.
Damian Długacz, uczeń klasy informatycznej:
Ten wyjazd był bardzo rozwijający pod kątem języka angielskiego, bo w szkole rozmawialiśmy i dyskutowaliśmy po angielsku. Tak że bardzo dużo doświadczenia nabyliśmy w posługiwaniu się językiem angielskim. Bardzo dużo dowiedzieliśmy się również o ekologii, co było głównym celem tego wyjazdu.
Dla mnie najważniejsze było to, aby wypracować nowe działania, przyczynić się do tego, aby nasze środowisko było czystsze – dodaje uczeń Kacper Kasędra.
Mnie najbardziej podobało się to, że mogliśmy nie tylko integrować się z naszymi włoskimi kolegami, poznawać ich kulturę, ale próbować wymyślać nowe rozwiązania problemów ekologicznych, które były wspólne dla Włoch i dla Polski – mówi uczeń Maciej Cieślak.
Podczas swojego wyjazdu uczestnicy projektu w Wenecji zwiedzili starówkę, Canal Grande, plac św. Marka; w Ascoli Piceno – starówkę, Muzeum Archeologiczne w Palazzo Panichi, Papiernię Papieską, winnicę i gaj oliwny należące do szkoły oraz tłocznię oliwy, w Asyżu – starówkę, Bazylikę św. Franciszka, w Perugii – starówkę, Twierdzę Paolina; w Ankonie – wzgórze Monte Guasco z bazyliką katedralną, widokiem na port i Łuk Trajana, starówkę, Monumento ai Caduti (pomnik poświęcony żołnierzom poległym w pierwszej wojnie światowej usytuowany nad brzegiem Adriatyku); w San Benedetto del Tronto – nabrzeże z kamiennymi rzeźbami, rezerwat przyrody nad brzegiem Adriatyku (Riserva Naturale Regionale Sentina w Porto d’Ascoli); w Offidzie (miasteczku słynącym z koronek) – Teatr Miejski, starówkę, kościół Santa Maria della Rocca, a w Loreto – Polski Cmentarz Wojenny.
W Riserva Naturale Regionale Sentina w Porto d’Ascoli uczniowie na własne oczy mieli okazje się przekonać, jakim problemem są porzucane przez rybaków morskie sieci i mikroplastik. Nauczyciele z Ascoli Piceno oprowadzili nas również po szkolnej winnicy i gaju oliwnym, gdzie mogliśmy spróbować winogron i oliwek prosto z drzewa. 15-hektarowe gospodarstwo prowadzone jest metodami ekologicznymi, bez użycia pestycydów, dlatego produkowane tam wino i oliwa są organiczne, ze stosownym unijnym certyfikatem IT-BIO-004. Próbowaliśmy „szkolnej oliwy”, jej smak na świeżym chlebie z odrobiną soli, w niezapomnianej scenerii włoskiej winnicy na zawsze pozostanie nam w pamięci – dodaje Michał Łasiński.
Posłuchaj rozmowy z opiekunem grupy i uczniami:
Wyjazd miał miejsce w terminie od 2 do 15 października 2022 r.
Fot. archiwum szkoły