Przedstawiciele 30 organizacji pozarządowych z powiatu wieluńskiego odebrali wczoraj oficjalne czeki z dotacjami. Przyznał je zarząd powiatu wieluńskiego na zadania realizowane w tym roku.
Podzieliliśmy 145 tys.zł, a ogólnie będzie wydane 235 tys., zł na organizacje pozarządowe. To nasz wkład na to, by wam pomóc w realizacji waszych pasji na rzecz lokalnych środowisk. – mówił starosta wieluński Marek Kieler – Widzę uśmiechy na waszej twarzy, w pierwszej turze zakwalifikowaliście się na granty. Muszę pogratulować, naprawdę dobrze napisane wnioski. Tych wniosków wpłynęło 74. Zarząd powiatu podjął decyzję, że nie możemy pominąć żadnego stowarzyszenia. Mało środków zaplanowaliśmy w budżecie i te pozostałe 32 organizacje muszą poczekać do czerwca, żebyśmy się spotkali i uroczyście wręczyli te granty. Myślę, że to wasza pasja, w której się spełniacie ku uciesze lokalnych środowisk.
Oprócz tych wniosków wskazanych przez starostę Mamy jeszcze dwa wnioski związane z aktywizacją sportową realizowane w każdym roku kalendarzowym. Pierwszym dotyczy Szkolnego Związku Sportowego, zarządu powiatowego, drugi wniosek w zakresie sportu dorosłych dla rady powiatowej Ludowych Zespołów Sportowych. Mamy jedną zmianę dotyczącą środowisk samorządowych. Zostały wydzielone środki na aktywizację organizacji pozarządowych, wspieranie tych struktur, które są niejako inicjatorami tych wszystkich działań. Trzy takie wnioski uzyskały akceptację zarządu powiatu wieluńskiego. – wyjaśniał Zenon Kołodziej, naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu i Promocji w Starostwie Powiatowym w Wieluniu.
Wsparcie dostały m.in. wieluńskie PCK na projekt „Bądź czujny – reaguj, pierwsza pomoc z PCK”, Stowarzyszenie Po prostu Żyj na projekt „Zwrotnik raka – wygraj życie”, Stowarzyszenie Wieluń Biega na wsparcie dla inicjatywy „Rozbiegaj się w Wieluniu – 2023 rok”, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Osjakowskiej na zadanie „Pozytywnie zaczytani na szlaku kulturalnym powiatu wieluńskiego”.
Wszystkie projekty, które uzyskały dotację można znaleźć tutaj.
Krzysztof Dziuba, wicestarosta wieluński:
Miałem przyjemność być w komisji konkursowej rok temu i w tym roku. Jakość tych wniosków w tym roku była o wiele lepsza, to taka wartość dodana. Wiem, że dzięki temu, że nauczyliście się państwo pisać w nioski u nas, składacie je też gdzie indziej. Dzięki temu na ziemi wieluńskiej dzieje się dużo, tak jak mogliśmy usłyszeć, od dnia dziecka, przez imprezy historyczne, kulinarne. Zarząd zdecydował, że wszystkie zadania będą zrealizowane.
Robert Grabowski, radny powiatowy:
Chciałbym podziękować wszystkim stowarzyszeniom, tak naprawdę mogliśmy się uczyć od gminy Mokrsko, od gminy Osjaków. Wiem, że państwo piszą też inne projekty i są te środki, z których korzystacie. Mam nadzieję, że wesprzemy was mocniej w pisaniu wniosków(…).
Grażyna Urbaniak-Kopczyńska, szefowa Stowarzyszenia Po prostu Żyj, należąca do Rady Pożytku Publicznego:
Jesteśmy wyróżnieni, jak takie diamenciki, bo jak usłyszałam, że jest 300 organizacji, dzisiaj jest nas 30. To czuję się wyróżniona i państwo też. Chciałabym bardzo serdecznie podziękować staroście wieluńskiemu, radzie powiatu, komisji i wszystkim, którzy te granty przydzielili. Pieniążki wykorzystamy w 100%! Rzeczywiście te pieniążki są potrzebne, bo angażują członków organizacji. Podejmowane są inicjatywy, które mają wpływ na działanie tych organizacji, integrują, scalają.
Cecylia Madeja ze Stowarzyszenia Klub Seniora zdradza na czym będzie polegał projekt „Seniorzy wędrują i zdrowie promują”:
Dostaliśmy kasę na poprawę zdrowia, będziemy chodzić na nordic walking. Będzie pani instruktor, która nas nauczy. Będziemy mieć kamizelki z naszym szyldem. Na koniec będzie ognisko. Już jest 50 członków, jest zainteresowanie, ale nie mamy takiego lokum, żeby się więcej zmieściło. Mieszkańcy chcą wyjść z domu, wspólnie pospacerować.
Bogusław Kurzyński, prezes fundacji „Zamiast…” zdradza, że w połowie czerwca w Wieluniu zostanie zrealizowany projekt związany z postacią Robin Hooda:
Projekt nawiązuje do postaci Robin Hood. Zamierzamy powołać drużynę średniowiecznych łuczników, przeprowadzić szkolenie strzelania z łuku, młodzież I LO po takich ćwiczeniach weźmie udział w rekonstrukcji historycznej przy murach historycznych w Wieluniu 17 czerwca przy baszcie Męczarni. Będą w3 to zaangażowani pracownicy Muzeum Ziemi Wieluńskiej oraz członkowie mojej fundacji i przeszkolona młodzież. Będzie pokaz średniowiecznego alchemika, warsztaty artystyczne, turniej łuczniczy o złotą strzałę starosty wieluńskiego. Może będą warsztaty wykonywania tarcz rycerskich, może nauka chodzenia na szczudłach. Zobaczymy, co uda nam się zorganizować.
31 maja w Wieluniu odbędzie się bezpłatne szkolenia z ekspertami właśnie z przygotowywania projektów. Odbędzie się o 11:00 w Zespole Szkół nr 1 w sali konferencyjnej.