W Wieluniu zorganizowano obchody Święta Wojska Polskiego. Uroczystości rozpoczęła msza w kościele św. Józefa. Następnie poczty sztandarowe oraz uczestnicy wydarzenia przemaszerowali na plac Kazimierza Wielkiego, gdzie po okolicznościowych przemowach złożono kwiaty i znicze pod tablicą Józefa Piłsudskiego.
Marek Kieler, starosta powiatu wieluńskiego:
Ta data upamiętnia przełomowy moment w trakcie Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, bitwy, która według wielu historyków powstrzymała bolszewicką rewolucję przed rozprzestrzenianiem się na Europę. Często to zwycięstwo nazywane jest „Cudem Nad Wisłą”, jako, że kulminacja tej pamiętnej bitwy przypadła na czas drugiego obchodzonego dzisiaj święta, istotnego dla wiernych kościoła rzymsko-katolickiego Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.
Paweł Okrasa, burmistrz Wielunia:
8 sierpnia 1920 roku szef sztabu generalnego, generał Tadeusz Jordan-Rozwadowski wydał rozkaz nr 10 000, w tym rozkazie zostały zawarte wszystkie plany taktyczne i strategiczne związane z tak zwaną Bitwą Warszawską. Ten rozkaz generał Rozwadowski kończył następującymi słowami: „Nogami i męstwem piechura polskiego musimy wygrać tę bitwę”. Bitwę, która jak wszyscy już w tej chwili wiemy była jedną z 18 najważniejszych bitew w historii ludzkości. Była to największa, najważniejsza bitwa XX wieku, bitwa zwycięska polskiego oręża.
Roman Drosiński, Chrześcijańskie Porozumienie z Wielunia:
Czyn bohaterów Bitwy Warszawskiej, bohaterów „Cudu Nad Wisłą” zawsze będzie wielkim symbolem wiary, symbolem poświęcenia i patriotyzmu, polskiego patriotyzmu. Dziś ten symbol jest nierozerwalnie związany z misją polskiej armii, jest już zakorzeniony w służbie każdego polskiego żołnierza. Jest sensem i celem istnienia Wojska Polskiego.
Posłuchaj więcej:
Organizatorami wydarzenia było wieluńskie starostwo wraz z Urzędem Miasta.
Zdjęcia z wydarzenia znajdziecie TUTAJ.