Grupa Szlakiem Wieluńskich Żydów działająca w II LO w Wieluniu włączyła się w akcję Żonkile organizowaną przez Muzeum Polin. Dziś w 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim pod pomnikiem wieluńskich Żydów złożono kwiaty i zapalono znicze. Mówiono o tym jak ważny jest dialog, zwłaszcza w kontekście tego, co aktualnie dzieje się na Bliskim Wschodzie czy w Ukrainie.
Jak co roku spotykamy się tutaj przed pomnikiem, gdzie kiedyś stała synagoga, aby uczcić pamięć społeczności żydowskiej, która mieszkała kiedyś w naszym mieście. – mówił burmistrz Wielunia Paweł Okrasa – Przed wybuchem drugiej wojny światowej w Wieluniu mieszkało około 30% mieszkańców wyznania mojżeszowego. Pamięć o naszych przodkach przywołuje nas w to miejsce, abyśmy tę pamięć uczcili. Wielu mieszkańców narodowości żydowskiej zginęło 1 września podczas nalotu niemieckiego Luftwaffe. Poniosła ta społeczność duże straty ludzkie, naszym obowiązkiem jest pamięć o nich bez względu na o to jak toczy się historia. Dziękuję pani Agnieszce Mysakowskiej, która kultywuje pamięć o wieluńskich Żydach i że tę pamięć przekazuje młodemu pokoleniu.
Słowa podziękowań za krzewienie pamięć o historii wieluńskich Żydów skierowała też do „szlakowców” Agnieszka Stępień-Wyrembak, wicedyrektorka II LO w Wieluniu:
Chciałabym podziękować pani Agnieszce, która co roku zbiera nas na akcji Żonkile pod pomnikiem i jej wychowankom ze Szlaku Wieluńskich Żydów, bo gdyby nie szlak wiele osób w Wieluniu nie wiedziałoby o historii tak ważnej dla naszego miasta. 81 lat temu ludzie pewnie w waszym wieku dokonali tego zrywu. Cierpieli głód, nawet nie jesteśmy w stanie sobie wyobrazić w jakich warunkach żyli, ale znaleźli w sobie siłę do zrywu.
Uczennica Paulina Trocha odczytała napisany przez siebie „List Młodych do Młodych”:
To wydarzenie idealnie pokazuje nam do czego mogą doprowadzić mowa nienawiści, różne formy uprzedzenia oraz dyskryminacji i jak ważne są pamięć o tak strasznym okresie w historii, tolerancja, szanowanie praw człowieka i równości. W dużej mierze od nas należy przyszłość nasza, naszego kraju, narodu i nie tylko. To ważne, abyśmy nigdy nie zapomnieli tego wydarzenia.
Podczas dzisiejszej uroczystości wspomniano Alexa Dancyga, historyka, który działał na rzecz dialogu polsko-żydowskiego. Rok temu gościł w Wieluniu (zobacz nasze relacje tutaj i tutaj), a teraz jak informowaliśmy w październiku zeszłego roku – stal się jednym z zakładników Hamasu.
Alex Dancyg mieszka w Izraelu, jest historykiem, aktywnym uczestnikiem dialogu polsko-żydowskiego, przez wiele lat współpracownik Instytutu Yad Vashem w Jerozolimie, edukator wielu polskich nauczycieli. W wieku 9 lat wyjechał z rodzicami i siostrą z Warszawy i zamieszkał w Izraelu. Podczas powrotów do Polski rozmawiał z młodzieżą o postawach i zagrożeniach. Wspólnie z nim rok temu stanęliśmy do Apelu Pamięci, ucząc się od niego postaw dialogu. Teraz odczuwamy pustkę. 7 października został porwany wraz z innymi osobami z kibucu przez Hamas, nie wiemy co się z nim dzieje. Wierzymy, że do nas wróci. Obiecał, że odwiedzi Wieluń po raz drugi. – mówiła Weronika Utta.
Posłuchaj relacji:
Ważne jest, aby szczególnie teraz w kontekście współczesnych wydarzeń na Ukrainie, na Bliskim Wschodzie, aby zwracać uwagę na dialog i porozumienie między grupami, które próbują realizować ważne interesy. Mowa nienawiści, brak tolerancji pokazały wiele lat temu do czego mogą doprowadzić i doprowadziły do holokaustu. – podkreśla Agnieszka Mysakowska, nauczycielka historii w II LO, aktywistka z Sieci Forum Dialogu, koordynatorka grupy Szkoły Dialogu Szlakiem Wieluńskich Żydów. Rozmowę z nią oraz uczennicami grupy Szlakiem Wieluńskich Żydów znajdziecie tutaj: