Wieluńscy badacze, zaproszeni goście i mieszkańcy Wielunia wzięli udział w konferencji popularnonaukowej, która odbyła się dziś w Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Głównym tematem była społeczność żydowska w Wieluniu w okresie międzywojennym, jej deportacja w 1942 roku do getta łódzkiego oraz zagłada w niemieckim obozie w Chełmnie nad Nerem.
Mówienie o tym, co działo się osiem dekad wstecz, przekłada się na dzień dzisiejszy. Musimy mówić o tym co się stało, aby próbować w jakiś sposób ratować to, co jest najcenniejsze, czyli pokój – mówi Jan Książek, dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej, prelegent konferencji. – Ale musimy mówić również o tym, aby przywracać ofiary tamtego dramatu. Mówimy o społeczności żydowskiej, o ostatnich wywózkach, ale też o całym okresie wojennym, bo ostateczna likwidacja getta w Wieluniu nastąpiła w sierpniu 1942 roku.
Większość wieluńskich Żydów zgładzono w niemieckim Obozie Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem:
To kilkanaście tysięcy Żydów. Gett na terenie ówczesnego powiatu wieluńskiego było sporo. To były getta w Lututowie, w Wieruszowie, w Pajęcznie, które Niemcy włączyli do powiatu wieluńskiego, oczywiście w Wieluniu, wcześniej likwidowane getta w Bolesławcu, w Osjakowie, w Kiełczygłowie.Społeczność żydowska zamieszkiwała też Czernice, więc tych kilkanaście tysięcy Żydów trafiło do obozu zagłady w Chełmnie, gdzie podzielili los Żydów z innych powiatów, z łaskiego, z sieradzkiego. Te ostatnie dwa tygodnie sierpnia 1942 roku i teraz te dwa tygodnie sierpnia, to jakże liczne, smutne rocznice likwidacji społeczności żydowskiej na południu ziemi łódzkiej – mówi Bartłomiej Grzanka z Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem.
Więcej w rozmowie z naszymi gośćmi tutaj.
Konferencja odbyła się w 80.rocznicę likwidacji wieluńskiego getta.
Przeczytaj również:
Trwają obchody 80. rocznicy likwidacji wieluńskiego getta.