„Zegar ptasiego śpiewu”, „Ptaki Polski”, „Świat pszczół” i wiele innych ciekawych przyrodniczo obszarów powstało w nowej ekopracowni „pod chmurką” przy Szkole Podstawowej nr 4 im. Królowej Jadwigi w Wieluniu. Dzieci od kwietnia tego roku mają do dyspozycji zegar słoneczny z gnomonem w kształcie ważki, stację meteorologiczną z wyposażeniem, budki lęgowe i karmniki dla ptaków, ul dydaktyczny, drewniane donice od uprawy ziół i zewnętrzne kosze do segregacji odpadów. Autorką projektu jest Elżbieta Klimas, nauczycielka biologii w tej szkole, natomiast autorem projektu architektonicznego jest Jakub Kula, obecnie uczeń IV klasy Technikum Architektury Krajobrazu Zespołu Szkół nr 1 w Wieluniu.
Wzrok przyciągają hortensje bukietowe, poprzetykane miskantem chińskim. Znajdziemy tu dereń, sosnę kosodrzewinę, irgę szwedzką, lawendę wąskolistną, trzmielinę, budleje Dawida – krzewy wabiące pszczoły i motyle, trawy ozdobne: rozplenicę japońską i ostnicę cieniutką. Ciekawostką w ogrodzie są modrzewie szczepione na pniu – rośliny iglaste, które jako jedyne zrzucają swoje igły na zimę. W gorące dni cień będzie można znaleźć pod koronami platanów klonolistnych i malowniczych śliw wiśniowych. Nasadzeń, w ramach praktyk, dokonali uczniowie dwóch klas Technikum Architektury Krajobrazu z Zespołu Szkół nr 1 w Wieluniu pod czujnym okiem swoich nauczycieli: Ireny Urbaniak, Magdaleny Gońdy, Mariusza Bąceli. W ogrodzie jest system nawadniający, a rośliny wyposażone są w tabliczki gatunkowe z kodem QR.
Całkowity koszt zadania wyniósł 60 150 zł. W ramach konkursu z dziedziny Edukacja Ekologiczna pod hasłem „Nasze Ekologiczne Pracownie” placówka otrzymała dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi w wysokości 50 tys. zł, pozostałe środki to wkład własny Gminy Wieluń.
Warto dodać, że jest to już trzecia ekopracownia zrealizowana przez placówkę.
Fot. SP nr 4 w Wieluniu