Jest pomysł na powstanie hymnu o Wieluniu. Lokalni pisarze będą zaproszeni do współpracy w opracowaniu tekstu, w całe przedsięwzięcie będzie zaangażowana też orkiestra działająca przy Wieluńskim Domu Kultury.
(…) Chciałbym tutaj poprosić burmistrza o zorganizowanie być może promocji naszych lokalnych pisarzy, tak, bo wiemy, że kilku z nich jest też zapraszanych, czy to do miasta jakim jest Wrocław, nie Wrocław, widzę, że koszt całkowity choćby takiej jednej promocji książki to 25 złotych, które tutaj wykazała Miejska i Gmina Biblioteka Publiczna, żeby też zrobić takie gminne wydarzenie dla naszych autorów właśnie literackich. Taką prośbę składam na ręce burmistrza, dziękuję. – mówił radny Marcin Topór na czwartkowej sesji Rady Miejskiej w Wieluniu.
(…)Otóż proszę państwa pojawił się taki pomysł, ten pomysł się pojawił w środowisku tej nowej wieluńskiej orkiestry (przyp.red Orkiestra Ziemi Wieluńskiej powstała przy WDK-u). On, że tak powiem, został przełożony na forum Muzeum Ziemi Wieluńskiej, żeby ogłosić wśród właśnie wieluńskich pisarzy, poetów konkurs na opracowanie hymnu o Wieluniu. Dyrygent orkiestry się zobowiązał, że jak będzie treść tego hymnu, to on skomponuje muzykę, oczywiście elementem tego hymnu będzie hejnał, który tutaj rozbrzmiewa, jak pani przewodnicząca ogłasza początek sesji i otwiera sesję. W komisji, która będzie oceniać treść tego hymnu zgodził się wziąć udział pan profesor Olejnik, też pan dyrektor muzeum (przyp.red. Jan Książek), także taki konkurs przygotowujemy regulamin, żeby właśnie ogłosić dla wieluńskich poetów tego typu konkurs. Poza tym też chcę przypomnieć, że od wielu lat właściwie tutaj gmina, zarówno przez moich poprzedników również, byli lokalni tacy pisarze, poeci wspierani właśnie poprzez wydruk jakichś tomików wierszy, czy jakichś innych publikacji, które także tego typu rzeczy biorą, ale zawsze wspieramy też Towarzystwo Naukowe, które praktycznie co roku Rocznik Wieluński publikuje, także tutaj myślę, że w tym obszarze też nie ma co wstydzić, że jak ktoś ma taki talent, ktoś coś tworzy, co zostanie na rzecz kolejnych pokoleń, to takie coś wspieramy i działamy w tym obszarze. – mówił burmistrz Wielunia Paweł Okrasa.
W oczekiwaniu na rozpoczęcie działań w tym zakresie przypominamy, że kilka lat temu powstała „Ballada wieluńska” skomponowana przez Krzesimira Dębskiego. W zeszłym roku można ją było usłyszeć na placu Legionów w wykonaniu Magdaleny Dudek i Wrocławskiej Orkiestry Wszechmuzycznej przy okazji obchodów 85. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej (zobacz film na naszym radiowym Facebooku).
Warto przypomnieć, że niegdyś za hejnał Wielunia służyła Rota, ale później uległo to zmianie.
Od 1975 r. odgrywany jest nowy hejnał wieluński oparty na motywach melodii ludowej z ziemi wieluńskiej.
– czytamy na stronie internetowej ratusza.
Hejnału Wielunia możecie posłuchać tutaj: