Cztery projekty za 13 milionów 600 tysięcy złotych będą realizowane w Zespole Szkół nr 2 im. Jana Długosza w Wieluniu. Na trzy z nich odbywa się właśnie rekrutacja uczniów, jeden jest jeszcze w fazie negocjacji. To ogromne przedsięwzięcie, które zakłada między innymi szkolenia, remonty i zakup nowych urządzeń.
Rynek zawodowy XXI wieku wymaga od współczesnego absolwenta, zwłaszcza szkoły technicznej oraz branżowej, umiejętności wpisujących się w dynamiczny rozwój technologiczny. Szkołą, która od wielu już lat kształci w niezwykle atrakcyjnych kierunkach nauczania, jest Zespół Szkół nr 2 m. Jana Długosza.
Uczniowie tej szkoły mają możliwość zdobycia kwalifikacji gwarantujących nie tylko sukces osobisty, ale także finansowy.
Wszystkie projekty są dla młodzieży, a projekt to ”Absolwent Zespołu Szkół nr 2 w Wieluniu. Nowe perspektywy w transformacji”, każdy z nich ma tylko inne rozszerzenie. Wszystkie projekty dotyczą zawodów, w kierunku których kształcimy w szkole. Mam tutaj na myśli mechatroników, kierunek technik – informatyk i technik – grafik, technik pojazdów samochodowych, mechanik pojazdów samochodowych i kierowca. Generalnie każdy projekt ma pięć, sześć, siedem komponentów. Pierwszym komponentem jest remont pomieszczeń, sal na potrzeby projektu. Drugim komponentem jest wyposażenie i zakup pomocy dydaktycznych. Trzecim komponentem są zadania związane z doradztwem zawodowym, czyli każdy uczeń będzie mógł planować karierę we współpracy z doradcą zawodowym. Kolejnym komponentem są staże i praktyki, kursy dokształcające, studia podyplomowe dla nauczycieli i wreszcie jest ten komponent związany z ekologią, dzięki któremu te środki pozyskaliśmy – wylicza Dariusz Kowalczyk, dyrektor szkoły.
W ZS nr 2 w Wieluniu począwszy od roku szkolnego 2024/2025 realizowane będą projekty:
„Absolwent ZS nr 2 w Wieluniu – nowe perspektywy w transformacji”
„Absolwent ZS nr 2 w Wieluniu – nowoczesne technologie w transformacji” oraz
„Absolwent ZS nr 2 w Wieluniu – nowe umiejętności w transformacji”.
Celem projektów jest nie tylko poprawa jakości kształcenia, ale także poszerzenie posiadanych już kwalifikacji.
Należy podkreślić, że w ramach realizacji projektów uczniowie zdobędą umiejętności m. in.: obsługi i programowania obrabiarek skrawających numerycznie CNC, spawania metodą MAG, pneumatyki przemysłowej, programowania sterowników PLC, obsługi wózka widłowego, czy operatora drona i innych.
Nieodłączną częścią projektów są także zajęcia przygotowujące do egzaminów maturalnych z języka angielskiego, matematyki i informatyki, egzaminów zawodowych oraz poszerzenie kompetencji nauczycieli.
Więcej na ten temat w rozmowie z dyrektorem szkoły i z liderami projektów tutaj.