150 tancerzy pokazało się na parkiecie podczas Wielkiej Gali Tańca, która odbyła się w hali WOSiR w Wieluniu. Było to podsumowanie projektu Stowarzyszenia Dla Osób Potrzebujących Pomocy „Razem” pt. „Taniec łączy pokolenia”. Galę prowadzili Anna Głogowska i Tomasz Barański, tancerze znani przede wszystkim z programu telewizyjnego „Taniec z gwiazdami”.
Projekt polegał na organizacji warsztatów tanecznych, które trwały od września do grudnia i dziś spotykamy się tutaj, aby każda grupa, a było ich 12, zaprezentowała swoje umiejętności, które nabyła podczas warsztatów – mówi Klaudia Dylowska, z-ca prezesa Stowarzyszenia Dla Osób Potrzebujących Pomocy „Razem”
Projekt został zrealizowany w trzech powiatach: wieluńskim, sieradzkim i wieruszowskim. Finansowany jest ze środków Województwa Łódzkiego z Budżetu Obywatelskiego. Udało nam się szczęśliwie zdobyć ponad 6 tys. punktów w głosowaniu i dzięki temu projekt został zrealizowany. Ta gala jest finałowym popisem umiejętności warsztatowych – dodaje Emilia Łaniewska, członkini Stowarzyszenia.
Warsztaty prowadzili profesjonalni instruktorzy tańca: Marzena Biedroń, Andżelika Warzyńska, Siergiej Czernenko, Mariusz Mierzwa, Adrian Bednarek i Rafał Janecki:
Miałem kapitalną grupę, bardzo żywiołową, dużo energii w tych dzieciach było – mówi Janecki, który uczył dzieci w Skrzynnie. – To świetny projekt i bardzo dużo było przy nim pracy, ale organizatorzy stanęli na wysokości zadania, czego dowodem jest ta Gala.
Anna Bednarek ze Stowarzyszenia „Aktywni razem”, które działa przy GOK-u w Czarnożyłach, ma 65 lat i w takim wydarzeniu wystąpiła po raz pierwszy:
Uczyła nas pani Marzenka, na parkiecie było świetnie. Nie boję się publicznych wystąpień, choć po raz pierwszy uczyłam się tańczyć – przyznaje pani Anna.
Nam chodziło przede wszystkim o to, aby na parkiecie spotkali się ludzie w różnym wieku. Wszyscy mogą tańczyć i mieć pasję taneczną, w ogóle jakąkolwiek pasję. Żeby spędzać czas z młodzieżą, z dziećmi, a taniec łączy i w tym projekcie głównie o to chodzi – dodaje Marzena Biedroń.
10-letnia Kinga Spychalska przyjechała na Galę ze swoimi koleżankami z GOK-u w Złoczewie, gdzie odbywały się zajęcia:
Taniec traktuję jako przygodę, zabawę. Bardzo lubię tańczyć i mogę tańczyć do każdej muzyki. A ta Gala jest po prostu wspaniała, zaprosiłam na nią moich rodziców i dziś są tutaj ze mną.
Do projektu zgłosili się uczestnicy ośrodków kultury, szkół wiejskich, szkoły średniej, Domu Pomocy w Skrzynnie i Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Gromadzicach. Muzycznym przerywnikiem był wspaniały występ wokalistek ze studia piosenki „Metro”, które prowadzi Zofia Szpikowska.