Jak co roku w sobotę przypadającą najbliżej Święta Jana Chrzciciela (tym razem wspomnienie świętego przypadło idealnie w sobotę) odbyła się nad rzeką Wyderką doroczna biesiada świętojańska. W tym roku miała ona szczególny charakter, gdyż przebiegła pod znakiem XX-lecia partnerstwa Praszki i Mutterstadt. Z nadreńskiej miejscowości przybyła liczna delegacja, w tym aż trzech burmistrzów. I choć główne uroczystości świętojańskie miały miejsce w sobotę, to świętowanie rozpoczęło się już w piątkowy wieczór. Upłynął on pod znakiem muzyki klubowej, a na scenie pojawili się tacy wykonawcy jak Golas, Bassyl, Mał Bukovski czy Retro B2B. W rytm muzyki nowoczesnej młoda publiczność bawiła się do przysłowiowego białego rana.
W sobotę przed południem doszło do uroczystego posadzenia drzewka, upamiętniającego 20 lat współpracy Praszki z Mutterstadt. Aktu tego dokonali: były burmistrz Praszki Ryszard Karaczewski, który 20 lat temu organizował partnerstwo, obecny burmistrz Jarosław Tkaczyński oraz przewodniczący Związku Partnerskiego Praszka – Mutterstadt Janusz Tobiś, zaś ze strony niemieckiej Ewald Ledig, który był burmistrzem Mutterstadt w chwili tworzenia partnerstwa, jego następca i kontynuator współpracy Hans-Dieter Schneider, burmistrz elekt Thorsten Leva, który swój urząd obejmie 1 lipca, a także Marcin Kiełbasa, Polak mieszkający w Mutterstadt, zastępujący nieobecnego z powodów zdrowotnych Wilfrida Hundsdorfera – przewodniczącego organizacji partnerskiej z Praszką. Młody miłorząb japoński nasadzony został w powstającym właśnie parku przy ul. Kolorowej. Dodatkowo zainstalowano tablicę upamiętniającą jubileusz partnerstwa.
Wątek współpracy z Mutterstadt kontynuowano w domu kultury, gdzie odbyło się sympozjum podsumowujące 20 lat współpracy z niemieckim miasteczkiem. Było uroczyście, dostojnie, ale również zabawnie, zwłaszcza gdy burmistrzowie z obu stron zaczęli wzajemnie przymierzać swoje marynarki.
Punktualnie o godz. 15.00 spod Muzeum w Praszce wyruszył korowód świętojański. Na jego czele tradycyjnie szły ubrane w białe długie szaty młode dziewczęta, niosące świętojańskie wianki. Korowód został powitany na placu nad rzeką Wyderką przez dyrektora M-GOKiS Jacka Paca oraz konferansjera imprezy Bartosza Bukałę. Burmistrzowie obu gmin wraz z małżonkami udali się na scenę i powitali gromadzących się mieszkańców. Tym samym biesiada została uroczyście otwarta. Chwilę potem rozstrzygnięto konkurs na najładniejszy wianek świętojański. Jury w składzie: Grażyna Sołtysiak, Maria Feliks i Anna Gędziorowska dokonało następującego wyboru: KATEGORIA PRZEDSZKOLA: 1 miejsce Aleksandra Domagała – PP nr 2 Praszka, 2 miejsce PP nr 1 Praszka, 3 miejsce PP Gana, SZKOŁY: 1. SP nr 4 w Praszce, 2. Lena Mysiura – SP Strojec, ORGANIZACJE: 1. Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Szyszków. W tej kategorii był to jedyny zgłoszony wianek. PRACE INDYWIDUALNE: 1. Kazimiera Hąbek, 2. Judyta Nowak, 3. Hanna i Antoni Krzemińscy. Wyróżniono także wianek Dominiki i Michała Korzeniowskich. ŚWIETLICE WIEJSKIE: 1. ŚW Gana, 2. ŚW Wygiełdów, 3. Świetlica Opiekuńczo-Wychowawcza w Praszce. Wszyscy laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz bony upominkowe ufundowane przez sponsora.
Przy okazji warto przypomnieć, że Pani Grażyna Sołtysiak to jedna ze współpomysłodawczyń biesiady praszkowskiej oraz nadania jej obecnego kształtu. Jak widać, pomysł przetrwał wiele lat, a biesiada ma się świetnie, czego dowodzi liczny udział mieszkańców w tej imprezie. Wśród naszych niemieckich gości, dla których wymówienie pełnej nazwy imprezy jest dość kłopotliwe, przyjęła się sympatyczna skądinąd nazwa „Janki”.
Dalszą część biesiady świętojańskiej zdominowały występy sceniczne. Rej na scenie wiedli laureaci Minifestiwalu Piosenki Przedszkolnej, a po nich finaliści Praszkowskiego Konkursu Piosenki „Sukces”. Przygotowane dla gości ławki ze stolikami zaczęły z wolna się zapełniać, by osiągnąć swoje apogeum o godz. 20.30. Do dyspozycji uczestników był jak co roku catering przygotowany przez GS Praszka, malowanie buzi, wesołe miasteczko przygotowane przez czeską firmę Franko, od lat obsługującą biesiadę. Tu kolejna ciekawostka – nazwa tej rodzinnej firmy nie jest przypadkowa, wszyscy męscy potomkowie tego rodu od pokoleń otrzymują imię Frantisek.
W trakcie występów został rozstrzygnięty jeszcze jeden konkurs. Otóż obecna na biesiadzie szkoła językowa Green School urządziła nietypowy konkurs, a mianowicie należało odgadnąć ile orzeszków znajduje się w dość pokaźnym naczyniu. Najbliżej celu była Agatka Pychyńska wraz z mamą, które uroczyście odebrały ze sceny bon na 200 zł z przeznaczeniem na naukę języka obcego. Zadanie nie było łatwe, gdyż w naczyniu znajdowało się blisko 400 kulek!
Dochodził wczesny wieczór, gdy na scenie pojawił się zespół Wieża Bajzel z Warszawy, w którego składzie na gitarze gra Kasia Garncarek, pochodząca z Wygiełdowa. Trzyosobowy girlband dał naprawdę świetny koncert rockowy. Po nim na scenie pojawiła się grupa, w której również można było odnaleźć lokalne wątki. Chodzi oczywiście o Daligo feat. Patrycja Błach. Również ten koncert zyskał aplauz widzów.
Posłuchaj wypowiedzi burmistrza Mutterstadt Hansa-Dietera Schneidera oraz burmistrza Praszki Jarosława Tkaczyńskiego:
I wreszcie doszło do punktu kulminacyjnego imprezy: burmistrzowie Jarosław Tkaczyński i Hans-Dieter Schneider pod opieką druhów z OSP rozpalili pokaźny stos drewna, dając tym samym sygnał do rozpoczęcia obrzędu puszczania wianków. W rolę panien wcieliły się uczennice „trójki”, które z pomocą strażaka wysłały wianki z nurtem Wyderki. Jedno z licznych wierzeń świętojańskich stanowi, że jeżeli wianek puszczony przez dziewczynę przejmie kawaler, wówczas odnajdzie ją i pojmie ją za żonę.
Scenę puszczania wianków tradycyjnie obserwowały tłumy Praszkowian, zaś na gościach z Niemiec zrobiła ona spore wrażenie.
Nie był to jeszcze koniec zabawy. Scenę przejął popularny w Polsce, folkowy zespół Tulia, zaś zwieńczeniem biesiady była zabawa taneczna z zespołem Orion zakończona niedzielnym wczesnym świtem.
W niedzielę kontynuowano praszkowskie świętowanie. Przed tym, jak scenę ponownie opanowali artyści, na placu nad Wyderką zorganizowano jubileusz 140-lecia praszkowskiej Ochotniczej Straży Pożarnej. Szczegółową relację z tego wydarzenia znajdziecie tutaj:
As Serwisowy – Praszkowski Przegląd Wydarzeń
Fot. As Serwisowy, Agnieszka Karlak-Bartkowska, Gabriel Wyględacz