W pałacu Męcińskich w Działoszynie odbył się wernisaż wystawy „Niepodległa – Suwerenna” pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy w hołdzie Prymasowi Tysiąclecia Kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu. Organizatorami tego artystycznego wydarzenia były Stowarzyszenie Artystyczne w Pajęcznie i Regionalne Centrum Rozwoju Kultury i Turystyki w Działoszynie z dyrektor Renatą Błasiak na czele. Projekt, który napisało Stowarzyszenie Artystyczne w Pajęcznie, obejmuje wystawę, katalog towarzyszący temu wydarzeniu ze słowem wstępnym prof. dr. hab. teologii, Antoniego Długosza oraz koncert Mietka Szcześniaka.
Idea zorganizowania wystawy powstała w środowisku malarzy Podlasia dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Za pośrednictwem fundacji „ArtHanza” zrzeszyła ona twórców z całego kraju, dla których wątki narodowe i patriotyczno-historyczne bywają inspiracjami dzieł artystycznych. Projekt otrzymał wsparcie ważnych państwowych spółek oraz objęty został patronatem honorowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polski. W kolejnych edycjach odbywającej się od 2018 r. ekspozycji wzięło udział 65 artystów. Wystawy cieszyły się dużym zainteresowaniem zwiedzających. W Białymstoku – gdzie „Niepodległa. Suwerenna” miała swoja premierę – Tczewie, Kołobrzegu, Włocławku, Siedlcach czy Wrocławiu wystawa budziła emocje, integrując środowisko artystów, dla których idea wolności we wszystkich odsłonach i barwach stanowi elementarną substancje dzieła artystycznego. Obecna odsłona wystawy „Niepodległa. Suwerenna” w Pałacu Męcińskich w Działoszynie jest dedykowana Prymasowi Tysiąclecia Stefanowi Wyszyńskiemu. Wkład kardynała Wyszyńskiego w budowę wolnej Polski jest nie do przecenienia, a jego postawa budzi podziw i szacunek – pisze we wstępie do katalogu nasz rodzimy malarz, mieszkający w Działoszynie, Daniel Pielucha. Artysta na tej wystawie pokazuje również swoje prace.
Dzisiejszy wieczór to absolutnie rewelacja – mówiła po wernisażu i koncercie Iwona Koperska, przewodnicząca Sejmiku Województwa Łódzkiego. – Zarówno koncert, jak i wystawa Mieczysława Szcześniaka. Naprawdę wszystko genialnie przygotowane, genialnie poprowadzone, wzruszające, dostarczające przeżyć.
Cały ten projekt, który napisałam wspólnie z koleżankami ze Stowarzyszenia, miał na celu to, aby pokazać wspaniałe malarstwo, które było prezentowane przez dwa lata w wielu miejscach w Polsce – podkreśla Marita Pielucha, prezes Stowarzyszenia Artystycznego w Pajęcznie. – Stowarzyszenie nasze postanowiło poświęcić tę wystawę Kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu z okazji beatyfikacji tegorocznej i roku Kardynała Wyszyńskiego. Postanowiliśmy tę uroczystość zorganizować 15 sierpnia, bo to jest dla Polaków dzień bardzo ważny, Dzień Wojska Polskiego, Dzień Matki Boskiej Zielnej. Tak że wszystko udało nam się wspaniale. Nawet pogoda dopisała.
Na wernisaż do Działoszyna przyjechali artyści z całej Polski. Między innymi z Poznania, Białegostoku, Krzeszowic i Gdańska.
Przede wszystkim zachęciło mnie do udziału w tej wystawie stworzenie czegoś, co upamiętni 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, a dla każdego polskiego obywatela powinno być to chwalebne, więc udział w wystawie jest hołdem dla jego upamiętnienia – mówi Piotr Lemke, artysta z Gdańska.
Eugeniusz Wiszniewski z Białegostoku, pomysłodawca wystawy, zapytany o to, jaka idea przyświecała fundacji „ArtHanza” w stworzeniu tej wystawy, odpowiada:
Prosta, aby młode pokolenie zapamiętało odzyskanie przez Polskę niepodległości, bo to jest 100 lat. Ważne jest to, że artyści z serca włączyli się w organizację tej wystawy. Ja jestem mile zaskoczony serdecznością ludzi tutaj, ich zaangażowaniem i odbieraniem tej wystawy.
Wspaniała inicjatywa. Jesteśmy podbudowani, zadowoleni i myślimy, aby takie wydarzenia na stałe wpisały się w kulturalny kalendarz w naszym regionie. Od samego początku wspieraliśmy panią Maritę w realizacji tego przedsięwzięcia – mówi Agata Nowak, dyrektor biura Lokalnej Grupy Działania „Kraina Wielkiego Łuku Warty”.
Artystyczny wieczór umilili młodzi muzycy: Martyna Dubińska i Bartosz Sienkiewicz.
Gwiazdą wieczoru był Mieczysław Szcześniak wraz z wybitnymi muzykami: Januszem Stroblem, Marcinem Pospieszalskim i Tomaszem Kałwakiem, którzy zaprezentowali utwory z najnowszej płyty Mieczysława Szcześniaka pt. „Nierówni”. Artysta skomponował muzykę na tę płytę do wierszy ks. Jana Twardowskiego. Nie zabrakło lampki szampana, ciasta i ciepłych dań przygotowanych przez panie z Ligi Kobiet Kreatywnych w Szczytach.
Galę prowadziła Alina Frejusz.
Posłuchaj relacji z tego wydarzenia:
Fot. Dariusz Hrybik