Od koncertu w Sanktuarium Matki Bożej w Gidlach rozpoczęła się 22. edycja Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski”.
Stęskniliśmy się za żywą muzyką. Dlatego głęboko wierzę, że dzisiejszy koncert będzie szczególnym wydarzeniem. Wędrowny Festiwal Kolory Polski, który po raz 22 realizuje Filharmonia Łódzka, to dobry przykład do naśladowania dla innych – mówił Zbigniew Ziemba, wicemarszałek województwa łódzkiego podczas inauguracyjnego koncertu.
Bazylika Matki Bożej w Gidlach to miejsce o niezwykłej historii. Sanktuarium słynie bowiem z maleńkiej rzeźby Matki Bożej, którą według legendy, wyorał Czeczek – rolnik. Figurka zasłynęła z cudów i z tegoż też powodu sprowadzono ją do Gidli pod opiekę dominikanów.
Na instrumentach z epoki lub ich kopiach zabrzmiały utwory: Vivaldiego, Haendla i Telemanna w wykonaniu Royal Baroque Ensemble pod kierunkiem klawesynistki Lilianny Stawarz. Natomiast w roli solistek zaprezentowały się Iwona Lubowicz – sopran i Karolina Zych – flet.
Cieszę się, że będziemy uczestniczyć w tym duchowym uzdrowieniu, cieszę się bardzo z Was, z waszej obecności, ze wspólnego słuchania muzyki w towarzystwie Maryi – mówił podczas otwarcia festiwalu przeor kościoła ojciec Andrzej Konopka.
Kolory Polski, to festiwal utkany z marzeń. I właśnie jedno z nich, spełnia się. Jesteśmy w Gidlach. Marzyłem o tym miejscu przez wiele lat. Pierwszy raz pojawiłem się tutaj kilkanaście lat temu, a teraz wróciłem tu z muzyką. Cieszę się bardzo, że jesteśmy z Wami. Muzycy są spragnieni waszej obecności i braw – informował Tomasz Bęben, dyrektor łódzkiej filharmonii.
Jeden z koncertów Festiwalu zaplanowany jest w Wieluniu, o czym informowaliśmy tutaj.
Honorowy Patronat nad Festiwalem sprawuje Grzegorz Schreiber, Marszałek Województwa Łódzkiego.
Fot. lodzkie.pl