Uczniowie klasy III e geograficznej z I LO im. Tadeusza Kościuszki w Wieluniu pod czujnym okiem nauczyciela geografii Bogusława Kurzyńskiego prowadzą warsztaty geologiczne w Kamieniołomie Kowalskiego przy ulicy Częstochowskiej. Odbiorcami są ich młodsi koledzy i koleżanki ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Królowej Jadwigi.
Jesteśmy na „grubach” lub w Kamieniołomie Kowalskiego, bo to różnie się mówi. Mamy cztery grupy warsztatowe i cztery tematy – mówi Bogusław Kurzyński, nauczyciel geografii. – To wszystko w ramach projektu „Zakręceni jak amonit”, na który mieszkańcy zagłosowali internetowo, ale ten projekt urósł nam, bo zdobyliśmy sponsora, który wspiera nasze działania, i dzięki temu odbędą się dwudniowe warsztaty dla tej klasy w Ojcowskim Parku Narodowym. Oprócz tego w czerwcu zorganizujemy konkurs wiedzy o jurze. Będzie to konkurs regionalny, do którego przystąpi i Częstochowa, i Kraków. Myślę, że ten konkurs ma szansę, aby stać się znaczącym.
My będziemy pokazywać dzieciom, jak możemy otrzymać iskry z krzemienia. I wytłumaczymy im, że ten krzemień pochodzi z tego kamieniołomu. Takie zajęcia są o wiele ciekawsze niż lekcje w murach szkoły. Dzieci więcej z nich zapamiętają. My też się przy tym uczymy – mówią Weronika Stasiak i Marysia Graczyk.
Szerzej o projekcie „Zakręceni jak amonit” pisaliśmy tutaj.