W obecnym roku obchodzimy 20. rocznicę przystąpienia Polski do UE. Z tej okazji w całym kraju, a także za granicą, organizowane są różne wydarzenia, jak np. konferencje, spotkania, warsztaty, szkolenia, prelekcje, imprezy plenerowe czy pikniki rodzinne. W jednym z takich wydarzeń pt.”Europejska Opolska Harcerska Wiosna Kulturalna 2024”, zorganizowanym przez Hufiec Praszka im. Bohaterów Września 1939 r., wzięli udział harcerze, uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Były to warsztaty dziennikarskie w Radiu Ziemi Wieluńskiej.
Uczniowie zwiedzili stację, zapoznali się z 30-letnią historią radia oraz ułożyli pytania dotyczące pozyskiwania środków unijnych, które zadali wiceburmistrz Wielunia Joannie Skotnickiej-Fiuk oraz dyrektorowi Muzeum Ziemi Wieluńskiej Janowi Książkowi. Młodzi harcerze zwiedzili również miasto. Dowiedzieli się o tragicznej historii Wielunia 1 września 1939 roku oraz tej odległej, średniowiecznej, związanej między innymi z postacią Jana Długosza, największego polskiego kronikarza.
Jak oceniają te warsztaty?
Podobały mi się różne rzeczy, które zwiedziliśmy, oraz wywiady – mówi Szymon.
Cieszę się, że wybrałem te warsztaty – dodaje Kamil. – I bardzo podobało mi się zwiedzanie.
Bardzo fajnie było i niech inni nam zazdroszczą tych warsztatów – mówi Paweł.
Każdy z uczestników przyznał, że praca dziennikarza nie jest łatwa. Zanim przeprowadzi się wywiad, trzeba zasięgnąć wiedzy na dany temat, ułożyć pytania i spotkać się z ludźmi, z którymi chcemy porozmawiać. A poza tym trzeba mieć dużo cierpliwości i być odpornym na stres.
Posłuchajcie, jak młodzi Europejczycy poradzili sobie w rozmowie dotyczącej pozyskiwania środków unijnych przez Gminę Wieluń z wiceburmistrz Wielunia Joanną Skotnicką-Fiuk:
Bardzo dziękuję za sympatyczne spotkanie i bardzo ciekawe pytania! – napisała pod naszym postem na radiowym Facebooku wiceburmistrz.
Kolejnym wyzwaniem była rozmowa z Janem Książkiem, dyrektorem Muzeum Ziemi Wieluńskiej:
W ramach wydarzenia uczestnicy wzięli udział m.in. w warsztatach rękodzielniczych, plastycznych, rzeźbiarskich i wokalnych.
Warsztaty, w których uczestniczyli: Patrycja Cebula z ZSCKR w Bogdańczowicach, Klaudia Nowak z Liceum Adama Mickiewicza w Kluczborku, Sonia Noga z Liceum Ogólnokształcącego w Praszce, Mateusz Polak z Liceum Ogólnokształcącego w Kluczborku, Szymon Płuciennik z klasy VII Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Jaworznie, Paweł Belka ze SP w Jaworznie oraz Kamil Kapica z klasy VI Publicznej Szkoły Podstawowej im. Andrzeja Wajdy w Rudnikach, poprowadziła dziennikarka Radia ZW Alina Frejusz.
Projekt został objęty patronatem Radia ZW.