Tłumy mieszkańców – małych i dużych – oglądało zorganizowaną w niedzielę inscenizację historyczną „Bitwy w Załęczu Wielkim”. Podczas wydarzenia zaprezentowano m.in. sekwencje ucieczki ludności cywilnej z obszarów nadgranicznych, wysadzenie mostu na Warcie, przeprawę Niemców przez rzekę i walkę oddziałów polskich z najeźdźcami. W scenariuszu inscenizacji opracowanym przez Tomasza Komora wykorzystano ocalałe i odnalezione relacje mieszkańców Załęcza Wielkiego, opisujące, jak wyglądał początek II wojny światowej w ich rodzinnej miejscowości.
Widać to po frekwencji, że ludzie potrzebują tego typu żywych lekcji historii. Chcą ją wspominać, chociaż dla nas były to bardzo tragiczne wydarzenia, szczególnie jeżeli chodzi o ziemię wieluńską. Dla młodych pokoleń jest to po prostu zachowanie pamięci, tej historii i wspomnień z tamtych lat – mówiła Agnieszka Ryś, wicemarszałek województwa łódzkiego.
Bardzo się cieszę, że udało się nam sfinalizować i przygotować tę inscenizację. To ponad rok prac – typowanie miejsca, gdzie można przyjąć te dwa tysiące osób, zabezpieczyć parkingi, cale zaplecze techniczne. Plener mamy wspaniały, dopisuje nam nawet wiatr. Będzie dużo ognia, dużo dymu, myślę, że ci, którzy zdecydowali się spędzić z nami to niedzielne popołudnie, wyjadą pełni wrażeń – podkreślał Jacek Olczyk, wójt gminy Pątnów.
Posłuchaj relacji:
„Bitwa w Załęczu Wielkim” to trzecia inscenizacja historyczna, po inscenizacji w Kamionce w 2019 roku i ubiegłorocznej inscenizacji bitwy pod Kluskami, organizowana na terenie gminy Pątnów. W role ludności cywilnej, oddziałów polskich i niemieckich wcielili się rekonstruktorzy z następujących grup:
SGRH z Widawy, SH BON z Wielunia, SH „Strzelcy Kaniowscy”, GRH Garnizon Kielce, GRH 84 Pułku Strzelców Poleskich, Czwartacy Pułk Strzelców Wielkopolskich, Drużyna Konnych Najemników OGÓZ, GRH Infanterie-Regiment 73, Stowarzyszenie „Złoty Krzyż”, GRH Pionier 39, SH „Feldgrau”, GRH „ II (Secondo) Reggimento di Pomerania APS” z Włoch, Grupa ludności cywilnej z okolic Wielunia i mieszkańcy gminy Pątnów. Wsparcie lotnicze dla strony niemieckiej zapewnił Jakub Myśluk, a o pirotechnikę pola walki odpowiadały Demony Ognia.
Organizatorem wydarzenia była gmina Pątnów i Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Pątnowie. Partnerem wydarzenia było Województwo Łódzkie.
Oficjalne przemówienia wójta gminy Pątnów Jacka Olczyka, wicemarszałek województwa łódzkiego Agnieszki Ryś, posłów na sejm RP Marcina Przydacza i Pawła Rychlika: