150 zabiegów wszczepienia endoprotez rocznie – taki jest wynik oddziału chirurgii urazowo – ortopedycznej wieluńskiego szpitala. Na zabiegi pacjenci przyjeżdżają nawet z województw zachodnio – pomorskiego i kujawsko – pomorskiego. Przyciąga ich profesjonalna obsługa lekarska i krótkie oczekiwanie na zabieg.
Jeżeli chodzi o endoprotezy stawu biodrowego, to są wykonywane u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawu biodrowego, są to tak zwane endoprotezy całkowite i przy urazach stawu biodrowego, a konkretnie przy złamaniach szyjki udowej, to są endoprotezy bipolarne – mówi Tomasz Wójcik, kierownik oddziału chirurgii urazowo – ortopedycznej wieluńskiego szpitala – Wieluń leży na pograniczu kilku województw tak, że mamy pacjentów z okolicznych powiatów, ale także z województwa dolnośląskiego, z opolskiego, chociaż zdarzają się pacjenci ze Szczecina, z województwa kujawsko – pomorskiego. Większość pacjentów z okolicznych województw, to są pacjenci z polecenia, czyli pacjent przekazuje pacjentowi gdzie był operowany, że jest zadowolony, przyjeżdżają, kontaktują się. Jest też kolejna NFZ – owska ogólnie dostępna w internecie tam pacjent może sobie wyszukać gdzie jest dalej, gdzie jest krócej.
Dochodzenie do pełnej sprawności po takim zabiegu jest bardzo różne: Dużo zależy od pacjenta, od jego wieku, sprawności fizycznej przed operacją i od tego jak bardzo pacjentowi zależy. Takich mamy rekordzistów, którzy wracają do pracy po 6 – 8 tygodniach, ale zwykle od 3 – 6 miesięcy pacjent jest w pełni sprawny. W tej chwili umawiamy do zabiegu na czerwiec – lipiec 2020 r – dodaje Tomasz Wójcik.
Udzielane świadczenia w zakresie wszczepienia endoprotez stawu biodrowego i kolanowego jest tak duże, że świadczenia w tym roku będą o 20% wyżej wycenione przez Narodowy Fundusz Zdrowia.