Praktyki zawodowe za granicą to wyzwanie, ale też doskonała okazja do tego, aby podszkolić język angielski, nawiązać przyjaźnie, poznać inną kulturę i obyczaje. Tak było w Grecji, gdzie przebywała młodzież ucząca się w Zespole Szkół nr 2 im. Jana Długosza w Wieluniu. Przywieźli ze sobą masę wspomnień, nowych umiejętności i kontaktów. O wszystkim opowiedzieli podczas wczorajszego podsumowania projektu Erasmus +, dzięki któremu mogli to wszystko przeżyć.
Uczniowie przed dwa tygodnie odbywali praktyki w greckich firmach. Jednocześnie mieli możliwość poznawania Grecji, kultury, języka greckiego. Zanim wyjechali, mieli zajęcia przygotowawcze z języka angielskiego i z języka greckiego – mówi Dorota Morchel, koordynator projektu i wicedyrektor wieluńskiego „Długosza”.
Wyjazd był bardzo rozwijający, szczególnie praktyki, które mogliśmy tam odbyć – mówi Damian Długacz, uczeń klasy o profilu informatycznym. – Pan, który nas kształcił, bardzo się przygotował i chciał każdego potraktować indywidualnie. A sama Grecja? Bardzo piękny kraj, górzysty, piękne krajobrazy. Szczególnie, że byliśmy na Riwierze Olimpijskiej, w bardzo pięknym regionie, gdzie masyw Olimpu, który sięga prawie 3 tys. m n. p. m., styka się praktycznie z Morzem Egejskim. W dodatku byliśmy nad zatoką z bardzo ciepłą wodą.
Weronika Sierszeń, uczennica w klasie technik grafiki i poligrafii cyfrowej:
Wyjazd był bardzo dobrym doświadczeniem, zwłaszcza że mogliśmy więcej dowiedzieć się o zawodzie, jaki w przyszłości będziemy wykonywać. Była to też okazja do zetknięcia się z trochę inną kulturą, okazja do spróbowania trochę innego jedzenia oraz do zobaczenia innej architektury, co również było bardzo ciekawe. Mieliśmy mnóstwo wycieczek, na przykład na górę Olimp, oraz odbyliśmy rejs statkiem, gdzie mogliśmy zobaczyć delfiny. Wartością dodaną jest to, że polepszyłam kontakty z uczniami z innych klas z mojej szkoły.
Mogliśmy się nawet nauczyć słynnego tańca Zorba podczas rejsu – dodaje Maciek Cieślak, uczeń klasy o profilu mechatronika. – Uczestniczyliśmy też w wieczorze greckim, gdzie mogliśmy potańczyć. A praktyki miałem w różnych firmach, gdzie konstruowałem przeróżne obwody z przekaźnikami, stycznikami na podstawie różnych, czasem niełatwych schematów, dzięki czemu szlifowaliśmy swoje umiejętności.
Posłuchaj rozmowy z opiekunką i koordynatorką programu oraz z uczniami uczestniczącymi w praktykach zawodowych w Grecji:
W projekcie uczestniczyło 35 uczniów i 3 opiekunów Erasmus.