W Wieluniu oficjalnie otwarto Centrum Integracji Polskiego Czerwonego Krzyża (zobacz relacje na naszym Facebooku tutaj i tutaj). To druga po Łodzi taka placówka w Łódzkiem. Na 153 metrach kwadratowych lokalu znajdują się m.in. sala przeznaczona do spotkań z psychologiem, kuchnia i część otwarta, gdzie będą mogły odbywać się spotkania z uczestnikami zajęć.
Zajęcia będą przeznaczone dla osób, które przyjechały z zagranicy z jakichkolwiek powodów, będą też dla naszych obywateli. Zapraszamy całe społeczeństwo wieluńskie, niezależnie czy ktoś mieszka tu dzień, rok czy całe życie. Chcemy, aby była tutaj stworzona bezpieczna przestrzeń dla każdego, kto chce się dobrze poczuć, bez oceniania, żeby można było pobyć sobą. – mówi nam Anna Jeż, koordynatorka Centrum Integracji PCK w Wieluniu, która z Polskim Czerwonym Krzyżem związana jest od 2005 roku. – Mamy dwóch psychologów. Jedna pani przyjechała z Ukrainy. Mamy też psychologa pracującego w Polsce. Szukamy doradcy zawodowego, zapraszamy do kontaktu. Po naszej ostatniej rozmowie zgłosiła się pani mecenas gotowa do współpracy i pomocy społeczeństwu.
Przyjechałam do Polski, gdy wybuchła wojna, z dzieckiem, z jedną walizką, mieszkałam w Kijowie. Było to trudne, nie wiedzieliśmy co dalej. Spotkaliśmy wolontariuszy i bardzo nam pomogli – mówi Liubov Melenychuk, psycholożka z Ukrainy, która sama uciekała przed wojną. Teraz po dwóch latach w Centrum Integracji PCK w Wieluniu będzie rozmawiać ze swoimi rodakami, którzy również uciekali ze swojej ojczyzny – Kiedy razem to zawsze raźniej. Problemy się rozdzielają na wszystkich i nie będzie tak źle jednemu
Cieszę się, udało się dzięki zrozumieniu tematu przez władze Wielunia i członków rejonowego oddziału PCK w Wieluniu. Bez nich ta inicjatywa nie mogłaby się zrealizować – dodaje Jolanta Chełmińska, szefowa łódzkiego oddziału Polskiego Czerwonego Krzyża, która niedawno została pełnomocnikiem wojewody łódzkiego do spraw polityki senioralnej. Jest przekonana, że i seniorzy będą odwiedzać Centrum Integracji – Można te zajęcia robić tutaj w formie wykładów, w formie aktywności kulturalnej. To jest bardzo potrzebne seniorom. Spotkanie z drugim człowiekiem buduje nas wszystkich.
Środki finansowe, które zostały wykorzystane i z których będziemy korzystać w trakcie trwania centrum pochodzą z dobrowolnych wpłat na specjalnie utworzone konto na rzecz pomocy Ukrainie. To centrum ma pomagać osobom z Ukrainy, które przyjechały do nas w wyniku konfliktu zbrojnego, ale to jest Centrum Integracji, mamy się integrować wszyscy: obcokrajowcy, mieszkańcy Polski, mieszkańcy Wielunia. – podkreśla Michał Siemiński, dyrektor łódzkiego oddziału Polskiego Czerwonego Krzyża w Łodzi.
Bardzo się cieszymy, że te piękne wnętrza Olimpu znalazły swoje przeznaczenie – mówi wiceburmistrz Wielunia Joanna Skotnicka-Fiuk – Będę trzymać mocno kciuki i wtórować temu, żeby tu tętniło życie, bo skorzystają z tego mieszkańcy. Psycholog, doradca zawodowy, wszelakie problemy będzie można tu załatwić, będzie można przyjść i poprosić o pomoc. I też funkcja główna integracji. Liczę też na współpracę dwustronną. Jako samorząd chcielibyśmy docierać do uchodźców, chociażby po to, aby przekazać im informację odnośnie lokalnego prawa. Przyziemnie powiem, ale dużym problemem est segregacja śmieci. On tego nie znają i są to największe grupy, z którymi mamy problem, jeśli chodzi o segregację.
Posłuchaj relacji:
Centrum Integracji mieści się przy ulicy Królewskiej w Wieluniu, w dawnym Olimpie. Na razie będzie czynne od poniedziałku do piątku od 8:00 do 16:00.